International

SPORT | Steaua invinge Ajax la penalty-uri si se califica in optimile Europa League – FOTO, VIDEO

Steaua a reusit sa se califice in optimile de finala ale Europa League dupa ce a eliminat campioana Olandei, Ajax Amsterdam. “Ros-albastrii” s-au impus cu 2-0 in timpul regulamentar de joc, egaland situatia dublei manse, si au desavarsit calificarea la penaltiuri, unde s-au impus cu 4-2.

Elevii lui Laurentiu Reghecampf aveau sanse minime de a intoarce rezultatul de pe Amsterdam ArenA, doar tehnicianul crezand ca o rasturnare de situatie este cu adevarat posibila.

“Reghe” a inceput meciul cu o formula inedita, un 4-1-4-1 destul de dinamic, cu Rapa, Gardos, Chiriches si Latovlevici pe linia de fund, cu Prepelita unic inchizator, cu patru oameni – Popa, Rusescu, Chipciu si Tanase – in spatele varfului impins Tatu.

“Ros-albastrii” au inceput prudent si chiar au tremurat serios in minutul 11, atunci cand Chiriches l-a blocat excelent pe Eriksen. Odata cu scurgerea minutelor, presingul gazdelor a inceput sa isi faca efectul, olandezii gresind destul de multe baloane in propria jumatate.STEAUA AJAXRusescu a cerut de doua ori penalti, el reclamand, pe buna dreptate, doua henturi comise de jucatorii lui Ajax. Refuzati de arbitrul Paolo Tagliavento, stelistii au deschis scorul in minutul 38, atunci cand Latovlevici a receptionat o pasa in adancime trimisa de Prepelita, a trecut de Van Rhijn si l-a executat pe Vermeer cu un sut lobat.

In partea secunda “ros-albastrii” au indurat presiunea oaspetilor in primele minute, insa au reusit sa isi impuna rapid propriul ritm. Adi Popa a facut inimile stelistilor sa bata mai repede in minutul 60, atunci cand sutul sau de la marginea careului a lovit bara portii lui Vermeer.STEAUA3Continuand sa preseze, stelistii au dat lovitura in minutul 76. Vlad Chiriches, capitan al echipei dupa iesirea lui Tanase, a prins un sut extraordinar, din vole, trimitand balonul in vinclul portii olandezilor, fara nicio speranta pentru Vermeer, simplu spectator la aceasta faza.

Vazandu-se egalati la general, olandezii au iesit la joc, Boerrigter lovind bara portii lui Tatarusanu din centrarea lui Eriksen, insa s-a terminat 2-0.

Cele doua reprize suplimentare au fost si ele foarte disputate, ambele formatii avand sansa de a marca golul izbavitor. S-a ajuns insa la loteria penaltiurilor pentru ca nimeni nu a inscris.

Penaltiurile au inceput cu un gol olandez, Eriksen marcand cu un sut elegant. Golgheterul Stelei, Raul Rusescu, a restabilit imediat egalitatea. Al doilea penalti al lui Ajax a insemnat si sansa lui Tatarusanu de a iesi in evidenta, el parand sutul lui Schone. Nikolici, De Jong si Filip au marcat in continuare iar Moisander, ca Di Vaio odinioara, a sutat peste poarta. Iasmin Latovlevici a adus calificarea, transformand ultima lovitura de departajare.

STEAUA1In optimile de finala ale Europa League, Steaua va intalni campioana Europei in exercitiu, Chelsea Londra, “albastrii” avand si ei emotii, obtinand calificarea in prelungiri.