International

SPORT | CFR Cluj, eliminata clar de Inter din Europa League

CFR Cluj a fost eliminata din 16-imile Europa League de Inter. Dupa 2-0 in tur la Milano, “nerazzurrii” s-au impus joi seara cu 3-0 in Gruia si merge in optimi cu 5-0 la general.

Venita la Cluj dupa umilinta din campionat cu Fiorentina, gruparea milaneza s-a impus fara probleme si nici vorba de emotii. Clujenii au incercat, insa valoarea celor doua combatante si-a spus cuvantul.

Stramaccioni l-a trimis in teren inca din primul minut pe Alvarez, iar argentinianul a facut diferenta in prima repriza.

In minutul 20, Alvarez a driblat trei jucatori ai campioanei Romaniei, i-a pasat superb lui Palacio, care la randul lui l-a servit excelent pe Guarin, pentru 0-1.

Alvarez a contribuit si la golul de 0-2, insa pentru aceasta reusita meritele se duc catre… Felgueiras. Goalkeeperul clujenilor a scapat mingea din mana, iar Guarin a reusit dubla, in prelungirile primului mitan.

Dupa pauza, Inter a inceput sa se gandeasca la derbiul ce urmeaza in weekend cu AC Milan, in timp ce CFR a avut ocazii, dar s-a pierdut in fata portii. Pe final, Cassano a inventat o pasa superba pentru tanarul Benassi, iar acesta a stabilit scorul final.

Astfel, Inter merge in optimi cu scorul de 5-0, in timp ce CFR Cluj isi incheie aventura europeana, una totusi remarcabila dupa evolutiile din grupele Ligii Campionilor.