Category Archives: Sport

Campionatul Național de Cros sub lupa jandarmilor botoșăneni

Sâmbătă, 26 septembrie, între orele 09.00 – 14.00, Inspectoratul de Jandarmi Județean Botoșani va asigura ordinea și siguranța publică la Campionatul Național de Cros, competiție sportivă ce se va desfășura în pădurea Rediu. Jandarmii vor acționa în cooperare cu efective de poliție și pompieri, potrivit competențelor legale, pentru prevenirea și combaterea faptelor antisociale de natură

Se caută fotbaliști! Clubul dorohoian ,,ACS Juniorul” anunță înscrieri- FOTO

Clubul de fotbal dorohoian „ACS Juniorul” continuă înscrierile în perioada următoare. Părinții care vor să scoată copiii din fața tabletelor și să le ofere ca alternativă o viață sănătoasă pot opta pentru includerea micuților într-o familie mare a talentelor dorohoiene. Și seniorii care doresc să urmeze o pasiune, cu speranța că viitorul va aduce performanța,

Toți canotorii români, rezultate negative la testele COVID-19 înainte de Campionatul European de Canotaj la Juniori! – FOTO

România participă cu 13 echipaje la Campionatele Europene de Canotaj la Juniori care se vor desfășura în perioada 26 – 27 septembrie la Belgrad (Serbia). Un număr total de 50 de sportivi plus 10 rezerve. Toți au avut rezultate negative la testele COVID-19, primind astfel undă verde pentru plecarea din țară. Elisabeta Lipă, Președintele Federației Române

TAS

FC Botoșani – Academica Clinceni 0-0

FC Botoșani și Academica Clinceni au remizat, 0-0, într-un meci din etapa a 4-a din Liga 1. După un sfert de oră, botoșănenii au ieșit la rampă prin Keyta, care a șutat din afara careului, dar nici el n-a prins poarta. În repriza secundă,Florin Gardoș, aflat la primul meci ca titular la Clinceni, a cerut schimbare

Astăzi, FC Botoșani – Academica Clinceni

FC Botoşani – Academica Clinceni, se joacă astăzi, de la orele 16.30 4 victorii, două remize şi două înfrângeri este palmaresul înregistrat de FC Botoşani pe teren propriu în 2020. Academica s-a întors cu un punct din prima deplasare din acest sezon, 2-2 la Sibiu, golul egalizator fiind reuşit de către ilfoveni în minutul 90+5,

FC Botoșani eliminată din Europa League – FOTO

FC Botoşani a fost eliminată, joi, în turul II preliminar al Europa League, după 0-1 acasp cu Shkendjia din Macedonia de Nord. Oaspeţii au marcat în min. 2 şi a jucat în 10 din min. 67. Shkendija a deschis scorul în minutul 2, prin golul lui Agim Ibraimi (32 de ani, atacant), care l-a surprins

Botoșănenii alături de FC Botoșani – FOTO

,,Ca să-l aducem pe Jose Mourinho la Botoșani trebuie să trecem de macedonenii de la Shkendija! Nu va fi ușor și, din păcate, fiind pandemie, nu îi vom putea susține pe Marius Croitoru și pe băieți din tribunele Stadionului Municipal. Dar vom fi împreună și le vom transmite toată energia noastră de la Cornișa! Și

Astăzi, FC Botoșani – Shkendija

FC Botoșani – Shkendija, meci din turul 2 preliminar al Europa League, se dispută astăzi, de la ora 18:45. FC Botoșani a trecut în primul tur al preliminariilor de formația Ordabasî, scor 2-1, într-un meci disputat în Kazahstan. De această dată, trupa lui Marius Croitoru va juca pe teren propriu, tot în manșă unică. Pentru Shkendija va fi a doua deplasare consecutivă

CSM Botoșani promovează în Liga Zimbrilor!

CSM Botoșani a învins CSM Alexandria cu scorul de 30-26, la pauză fiind 16-13. Meciul s-a desfășurat în Sala Kati Szabo din Sfântu Gheorghe. Botoșănenii au condus toată partida, însă pe ici-colo CSM Alexandria a stat aproape și a egalat, până în minutul 23. Apoi CSM Botoșani a preluat conducerea și la pauză și-a creat

Dinamo – FC Botoșani 1-1

Dinamo și FC Botoșani au remizat, scor 1-1, în runda a treia din Liga 1. Dinamo a început mai bine partida, trecându-și în cont mai multe ocazii, inclusiv o bară a lui Sorescu. Totuși, cei care au intrat în avantaj la pauză au fost moldovenii. FC Botoșani a beneficiat de autogolul debutantului Isma Lopez, care a trimis în proprie poartă, în minutul 37, după

Marius Croitoru speră la a treia victorie din campionat. DINAMO – FC BOTOȘANI se joacă vineri, la ora 21.00

FC Botoșani are un start perfect de campionat cu două succese din două etape, iar acum vine la Dinamo, echipă aflată în plină restructurare de la venirea lui Cosmin Contra.  Marius Croitoru vrea să profite de situație și merge la victorie. „Mi-aș fi dorit să joc cu Dinamo înainte de pauză, la felul cum au arătat cu Chindia cred că multe

Cosmin Contra, impresionat de FC Botoșani! “Vom încerca să ne ridicăm la nivelul lor”

Antrenorul lui Dinamo, Cosmin Contra, a profitat de perioada de pauză pentru a pune la punct jocul ‘câinilor roșii’. Tehnicianul a prefațat partida de vineri împotriva echipei FC Botoșani, în etapa a treia din Liga 1. Antrenorul lui Dinamo a avut numai cuvinte de laudă la adresa echipei pregătite de Marius Croitoru. Meciul Dinamo –

Malta U21 – România U21, scor 0-3

România U21 a învins-o pe Malta U21, scor 3-0, în a 7-a rundă a fazei grupelor de calificare la Campionatul European U21. Dennis Man a deschis scorul pentru „tricolorii mici” în minutul 6. Fotbalistul celor de la FCSB a scăpat singur spre poarta adversă, a driblat ușor un adversar, și a finalizat superb la colțul lung.

Botoșăneancă pe podium la Campionatul European de Canotaj Under 23 – FOTO

România a încheiat Campionatele Europene de Canotaj Under 23, desfășurate în perioada 5-6 Septembrie la Duisburg, în Germania, cu o performanță remarcabilă. Zece (10) medalii au fost câștigate de sportivii Federației Române de Canotaj, dintre care 5 de aur, 3 de argint și 2 de bronz. România se situează astfel pe locul 1 pe națiuni

Ce debut pentru Mutu! Finlanda U21 – România U21 1-3

Adrian Mutu a debutat cu un succes pe banca României U21. Darius Olaru, Valentin Mihăilă și Andrei Ciobanu au decis meciul disputat la Turku, unde România a învins Finlanda, scor 3-1. Gazdele au început mai bine partida, însă Andrei Vlad a menținut tabela intactă cu câteva parade superbe. Darius Olaru a deschis scorul în minutul 21, după o cursă

Presa engleză râde de declarația lui Petrescu referitoare la posibilul meci dintre FC Botoșani și Tottenham

Dan Petrescu a declarat că FC Botoșani ar avea o șansă bună să elimine Tottenham în turul 3 preliminar al Europa League, iar englezii n-au trecut cu vederea aceste vorbe. Unii l-au ironizat pe Petrescu, alții n-au uitat că a jucat pentru Chelsea și astfel s-au gândit că “Bursucul” vrea doar să-i ironizeze pe băieții lui Mourinho: “E Dan Petrescu, fost jucător

Dan Petrescu: ,,Botoșani poate elimina pe Tottenham, șansele sunt 50%”

De ce i-a fost frică nu a scăpat! Dan Petrescu ar fi preferat să nu cadă în turul 3 preliminar din Europa League cu suedezii de la Djurgarden, probabila învingătoare din confruntarea cu Europa din Gibraltar. Nostalgic după duelurile din Anglia de pe vremea când juca la Chelsea, antrenorul CFR-ului a făcut o declarație-șoc după o nouă tragere la sorți în

Dacă se califică, FC Botoșani va întâlni pe Tottenham-ul lui Mourinho

Echipele romanesti si-au aflat adversarii din preliminariile europene. Jucatorii de la Botosani spera sa faca meciul vietii impotriva macedonenilor de la Shkendija pentru ca in turul urmator in oras ar putea veni Jose Mourinho. Dupa o deplasare de trei mii de kilometri pana in Kazakhstan, moldovenii au avut norocul sa fie extrasi pe teren propriu

Adversar accesibil pentru FC Botoșani în Europa League. Partida se va disputa la Botoșani

FC Botoșani va juca în turul 2 preliminar al Europa League cu echipa macedoneană KF Shkëndija. Partida urmează să se joace într-o singură manşă, pe 17 septembrie pe stadionul „Municipal” din Botoșani! „Interesant! Pentru noi este o șansă bună. Sper să nu ne facem de râs. Slavă Domnului că nu e o echipă de aia

FC Botoșani își va afla astăzi adversarul turului doi preliminar al Europa League

FC Botoșani își va afla astăzi la ora 14:00 adversarul turului doi preliminar al Europa League. Acesta va fi ales între BATE Borisov (Belarus), Partizan Belgrad (Serbia) sau KF Skendija (Macedonia), roș-alb-albaștrii nefiind cap de serie. Meciurile din turul 2 preliminar urmează să se joace într-o singură manşă, pe 17 septembrie. Group 6 Seeded BATE

FC Botoșani – Poli Iași 4-0. Instrucție cu trupa lui Pancu

FC Botoşani a surclasat-o pe Politehnica Iaşi cu scorul de 4-0 (0-0), duminică, pe teren propriu, într-un meci din etapa a doua a Ligii I de fotbal. FC Botoşani a avut o ultimă jumătate de ore remarcabilă, marcând prin francezul Hamidou Keyta (67), croatul Marko Dugandzic (83, 88) şi germanul Reagy Ofosu (84). FC Botoșani

Astăzi, FC Botoșani – Poli Iași

Derby-ul Moldovei, FC Botoșani – Poli Iași, din etapa a doua a noului sezon, se dispută astăzi, de la ora 15:30. Botoșănenii vin după un meci nebun cu nou-promovata FC Argeș, câștigat de moldoveni cu 3-2 în prima etapă. A urmat succesul din turul 1 preliminar al Europa League, 2-1 cu Ordabasî, în urmă cu 3 zile, așa că echipa lui

Lecție de fotbal pentru micuții dorohoieni de la fostul căpitan Florin Acsinte – FOTO

Micii fotbaliști de la Clubul ACS JUNIORUL DOROHOI, care se antrenează la Baza Sportiva 1 Mai, au avut parte de o surpriză pregătită de președintele Florin Caletcă. La unul dintre antrenamente, pe gazon și-a făcut apariția Florin Acsinte, fostul căpitan al FC Botoșani, un jucător emblematic, cu peste 200 de meciuri în prima ligă, în Cupa

Tottenham, Milan sau Rangers, posibili adversari ai FC Botoșani în Europa League

FC Botoșani s-a calificat în turul 2 preliminar din Europa League după un meci superb, cu Ordabasî, iar acum poate da peste un nume mare din Europa. Ce formații vor fi capi de serie pentru turul secund din Europa League: Tottenham, FC Basel, FC Copenhaga, Wolfsburg, BATE Borisov, Galatasaray, Standard Liege, Granada, AC Milan, Rangers, Rio Ave,

Ordabasy – FC Botoșani 1-2

FC Botoșani a învins-o în deplasare pe Ordabasy (Kazahstan), scor 2-1, și s-a calificat în turul 2 preliminar al Europa League. Ordabasy și Botoșani au oferit un fotbal-spectacol în prima repriză. Toate golurile au fost marcate înaintea pauzei, perioadă în care parcă s-a jucat fără apărări. Primii au luat inițiativa gazdele, dar Pap a blocat

Astăzi: Ordabasy – FC Botoșani

FC Botoșani are o misiune dificilă, dar și o șansă de calificare în al doilea tur preliminar al Europa League, contra celor de la Ordabasî Şimkent din Kazahstan. Partida, care se va dusputa joi, 27 august 2020, de la ora 17:00 Ce a spus Marius Croitoru despre meciul cu Ordabasî Antrenorul Marius Croitoru are planuri mari legate de acest meci,

Fabbrini și Ongenda revin pe “Municipal”. Iftime speră la lupta pentru titlu

FC Botoșani se pregătește pentru startul aventurii europene, iar moldovenii vor să-și întărească serios lotul pentru noul sezon. Mijlocașul ofensiv Hervin Ongenda (25 de ani) se va întoarce la FC Botoșani, după o experiență nereușită în Italia. Francezul a fost vândut de echipa lui Marius Croitoru la Chievo Verona, în ianuarie, însă nu a reușit să se adapteze, el evoluând în doar trei partide. Hervin Ongenda se întoarce la FC

Oferte pentru trei jucători de la FC Botoșani, înaintea începerii campionatului

FC Botoșani se pregătește de startul în noul sezon, dar poate rămâne fără doi dintre fotbaliștii care au contribuit decisiv la calificarea în preliminarii Europa League. Lyon – Bayern Munchen (miercuri, ora 22:00, Digi Sport 1) Sevilla – Inter (vineri, ora 22:00, Digi Sport 1) Alături de Andrei Chindriș, care este aproape să semneze cu belgienii de la Mouscron, Valeriu Iftime are o ofertă tentantă și pentru Reagy Ofosu.

SPORT | Florin Plămadă, la al doilea transfer la FC Botoșani

Valeriu Iftime i-a găsit înlocuitor tânărului fundaș central Andrei Chindriș, care va fi vândut de FC Botoșani în Belgia, la Mouscron, pentru 700.000 de euro. Alesul este rădăuțeanul Florin Plămadă, un fotbalist aflat la a doua experiență la echipa din județul vecin. Apărătorul în vârstă de 28 de ani a mai fost legitimat la FC

SPORT | Dorohoienii pasionați de fotbal au făcut coadă la preselecția organizată de Clubul ACS ,,Juniorul” – FOTO

Staff-ul și antrenorii Clubului ACS Dorohoi au avut deja preselecția pentru constituirea echipei de seniori cu care să treacă la luptă, hotărâți cu ambiție și seriozitate, să câștige un loc în istoria fotbalului local și nu numai. Marți, la Baza Sportivă ,,1 Mai”, Clubul sportiv Juniorul Dorohoi a organizat preselecția pentru formarea echipei de seniori.