Category Archives: Sport

A murit Diego Armando Maradona

Legenda fotbalului argentinian și mondial, Diego Armando Maradona, a murit în urma unui stop cardiorespirator, la vârsta de 60 de ani, informează agențiile de presă internaționale. Maradona se trata de dependență de alcool, informează BBC. La începutul acestei luni, Maradona a fost operat pe creier pentru îndepărtarea unui hematom subdural (cheag de sânge), la cinci zile

Marius Croitoru, criză de nervi în timpul meciului Botoșani – Craiova! Antrenorul a spart un geam de la lojă – FOTO

Marius Croitoru, antrenorul lui FC Botoșani, a urmărit meciul cu Universitatea Craiova, încheiat 0-0, de la o lojă a stadionului. Spre finalul meciului, Marius Croitoru a avut o ieșire nervoasă în lojă. Antrenorul a lovit în mod repetat un geam, pe care, în cele din urmă, l-a și spart. Marius Croitoru nu a putut sta pe banca tehnică la partida cu

Astăzi, FC Botoșani – Universitatea CSU Craiova

FC Botoșani, cu un lot decimat de coronavirus, întâlnește astă seară, pe “Municipal”, pe Universitatea CSU Craiova. 23 octombrie 2020, Gaz Metan – FC Botoşani 1-2 a fost singura victorie reuşită de moldoveni în ultimele opt runde, interval în care au mai înregistrat două remize şi cinci înfrângeri. – Opt dintre cele 15 goluri înscrise

TAS

UEFA a decis: 3-0 pentru România, contra Norvegiei

Scorul meciului România-Norvegia este 3-0 şi a fost stabilit la masa verde de UEFA, astăzi, înaintea jocurilor Irlanda de Nord-România şi Austria-Norvegia. Ambele încep la 21:45. Comisia de Control, Etică şi Disciplină a UEFA a anunţat azi decizia luată după ce partida programată sâmbătă a fost anulată pentru că nordicii nu au venit la Bucureşti.Anunțul a fost făcut atât de presa din Norvegia,

S-au stabilit 16-imile Cupei României. Cu cine joacă FC Botoșani

Jocurile din şaisprezecimi se dispută în sistem eliminatoriu, într-o singură manşă, pe terenul echipei de categorie inferioară sau mai slab clasată în campionatul precedent; În caz de egalitate după 90 de minute de joc, se procedează la prelungiri şi, după caz, la executarea loviturilor de departajare din punctul de pedeapsă. Partidele se vor juca începând

Aproape o sută de medalii naționale obținute de secția de TAEKWONDO WT a Clubului Sportiv Botoșani pe parcursul anului 2020

În acest weekend, a avut loc în Sala Polivalentă din municipiul București “Campionatul Național și Cupa României” la Taekwondo WT – Sport Olimpic. Această desfășurare sportivă s-a organizat în condiții de maximă siguranță, fiind necesar și prezentarea unui rezultat negativ al testului Covid19. Competițiile au fost destinate doar cadeților, juniorilor și seniorilor de Clasă A

Motivează-te pentru a face mișcare constant! Înscrie-te la evenimentul virtual Aleargă România – ediția 2021!

Dacă ai nevoie de o motivație în plus pentru a face mișcare, alătură-te Comunității Aleargă România și participă la un eveniment sportiv virtual cu kilometri reali! S-au deschis înscrierile pentru Aleargă România – ediția 2021, care vine cu mai multe noutăți antrenante: Ai 4 sporturi separate dintre care să alegi, având curse diferite: mers, alergare,

CFR Cluj – FC Botoșani 2-1

CFR Cluj a câștigat meciul cu FC Botoșani, scor 2-1, și pune presiune pe liderul CS Universitatea Craiova. CFR Cluj părea să nu aibă vreo emoție în fața unui FC Botoșani decimat, cu o mulțime de absențe. Gabriel Debeljuh a deschis rapid scorul, după 15 minute, dintr-o centrare impecabilă a lui Camora. Oaspeții au ripostat însă prompt,

Astăzi, CFR Cluj – FC Botoșani

CFR Cluj o înfruntă în această seară pe FC Botoșani, într-unul dintre cele mai atractive meciuri ale etapei. Dan Petrescu are bătăi de cap și nu se va putea baza pe doi jucători de bază în confruntarea cu moldovenii.  Convocați la lotul U21 pentru meciurile cu Ucraina și Malta, Cătălin Itu și Valentin Costache nu

Medaliații României la canotaj au avut parte de o primire triumfală, după cele 6 medalii câștigate la Campionatele Europene – FOTO

Lotul de Seniori din cadrul Federației Române de Canotaj a revenit azi în țară, după ce a participat la Campionatele Europene de la Poznan (Polonia) cu 12 echipaje. Sportivii au câștigat 6 medalii, dintre care patru de aur, și au avut parte de o primire triumfală pe aeroportul Henri Coandă Otopeni. Tinerii au coborât pe

6 medalii pentru România la Campionatele Europene de Canotaj. Locul 2 pe națiuni în probele olimpice! – FOTO

Lotul de Seniori din cadrul Federației Române de Canotaj a luat parte la Campionatele Europene de la Poznan (Polonia) cu 12 echipaje, însumând 45 de sportivi. Aceștia au obținut 4 medalii de aur, 1 medalie de argint, 1 medialie de bronz și de două ori locul 5 în finalele de duminică. Astfel, România se clasează pe

Focar COVID la Politehnica Iaşi. Amicalul cu FC Botoşani a fost anulat

Clubul de fotbal CSM Politehnica Iaşi a anunţat, vineri seara, pe site-ul său oficial, existenţa a patru cazuri pozitive la coronavirus, în urma testărilor din ultimele zile. ”În urma testării jucătorilor, juniorilor din Academie, reprezentanţilor staff-ului tehnic şi administrativ în ultimele zile, patru rezultate au fost pozitive. Este vorba despre o persoană din administraţie şi

Canotorii români au plecat în siguranță la Campionatul European de Canotaj la Seniori. Un avion charter pentru delegația României!

România participă cu 12 echipaje la Campionatele Europene de Canotaj la Seniori, competiție care se desfășoară în perioada 9 – 11 octombrie la Poznan (Polonia). Un număr total de 45 de sportivi, la care se adaugă 15 membri ai colectivului tehnic și doi delegați la Congresul European. Reprezentanții României au zburat către Polonia în completă

Gest de fair-play al lui Andrei Patache. Liga a anulat cartonașul roșu din meciul de la Botoșani

Eroarea uriașă de arbitraj din meciul FC Botoșani – Chindia 0-2 a fost îndreptată de comisiile LPF. Astfel, eliminat eronat de centralul Iulian Călin, jucatorul Chindiei, Paul Iacob, a scăpat de suspendare, după decizia de astăzi a Comisiei de Disciplină și Etică. Iacob va putea juca în meciul Chindiei cu Gaz Metan, de sâmbăta viitoare.

Iftime a vândut 3 jucători, dar recunoaște că a piedut un milion de euro: “Eu vreau să scad salariile jucătorilor”

FC Botoșani a pierdut trei jucători în ultima zi de mercato – Marko Dugandzic a ajuns la rușii de la FC Soci, iar George Cîmpanu şi Reagy Ofosu au semnat pentru Universitatea Craiova. Mutările au venit după a doua înfrângere suferită în campionat, 0-2 acasă cu Chindia Târgoviște. Valeriu Iftime recunoaște că a luat o treime din suma cu care putea să-l vândă

Reagy Ofosu de la FC Botoşani, transferat la Universitatea Craiova

Universitatea Craiova a anunţat, luni seară, pe site-ul oficial, transferul atacantului Reagy Ofosu de la FC Botoşani, anunță news.ro. “Reagy Ofosu este jucătorul Universităţii Craiova pentru următorii 3 ani, campion al Slovaciei, fotbalist polivalent ce evoluează pe toate poziţiile din compartimentul ofensiv. Bun venit, Reagy!”, a scris clubul oltean pe Facebook. Atacantul cu cetăţenie germană

Astăzi, FC Botoșani – Chindia Târgoviște

Meciul dintre FC Botoșani și Chindia Târgoviște se va disputa astăzi, de la ora 13:30, pe stadionul Municipal. FC Botoșani nu au mai câștigat de trei etape și sunt primii în play-out, cu opt puncte, la un singur punct distanță de Poli Iași și Sepsi, care ocupă locurile cinci, respectiv șase. Botoșaniul a pierdut în ultima etapă la Sibiu,

Hermannstadt – FC Botoșani 2-1

Hermannstadt a câştigat pe o ploaie torenţială confruntarea de pe teren propriu, contra celor de la FC Botoşani, cu scorul de 2-1. Soarta partidei a fost decisă de o eroare majoră a centralului Andrei Chivulete, care a dictat uşor penalty la un duel dintre Mayoral şi Haruţ. Hamidou Keyta, marcatorul unicului gol al moldovenilor a

Campionatul Național de Cros sub lupa jandarmilor botoșăneni

Sâmbătă, 26 septembrie, între orele 09.00 – 14.00, Inspectoratul de Jandarmi Județean Botoșani va asigura ordinea și siguranța publică la Campionatul Național de Cros, competiție sportivă ce se va desfășura în pădurea Rediu. Jandarmii vor acționa în cooperare cu efective de poliție și pompieri, potrivit competențelor legale, pentru prevenirea și combaterea faptelor antisociale de natură

Se caută fotbaliști! Clubul dorohoian ,,ACS Juniorul” anunță înscrieri- FOTO

Clubul de fotbal dorohoian „ACS Juniorul” continuă înscrierile în perioada următoare. Părinții care vor să scoată copiii din fața tabletelor și să le ofere ca alternativă o viață sănătoasă pot opta pentru includerea micuților într-o familie mare a talentelor dorohoiene. Și seniorii care doresc să urmeze o pasiune, cu speranța că viitorul va aduce performanța,

Toți canotorii români, rezultate negative la testele COVID-19 înainte de Campionatul European de Canotaj la Juniori! – FOTO

România participă cu 13 echipaje la Campionatele Europene de Canotaj la Juniori care se vor desfășura în perioada 26 – 27 septembrie la Belgrad (Serbia). Un număr total de 50 de sportivi plus 10 rezerve. Toți au avut rezultate negative la testele COVID-19, primind astfel undă verde pentru plecarea din țară. Elisabeta Lipă, Președintele Federației Române

FC Botoșani – Academica Clinceni 0-0

FC Botoșani și Academica Clinceni au remizat, 0-0, într-un meci din etapa a 4-a din Liga 1. După un sfert de oră, botoșănenii au ieșit la rampă prin Keyta, care a șutat din afara careului, dar nici el n-a prins poarta. În repriza secundă,Florin Gardoș, aflat la primul meci ca titular la Clinceni, a cerut schimbare

Astăzi, FC Botoșani – Academica Clinceni

FC Botoşani – Academica Clinceni, se joacă astăzi, de la orele 16.30 4 victorii, două remize şi două înfrângeri este palmaresul înregistrat de FC Botoşani pe teren propriu în 2020. Academica s-a întors cu un punct din prima deplasare din acest sezon, 2-2 la Sibiu, golul egalizator fiind reuşit de către ilfoveni în minutul 90+5,

FC Botoșani eliminată din Europa League – FOTO

FC Botoşani a fost eliminată, joi, în turul II preliminar al Europa League, după 0-1 acasp cu Shkendjia din Macedonia de Nord. Oaspeţii au marcat în min. 2 şi a jucat în 10 din min. 67. Shkendija a deschis scorul în minutul 2, prin golul lui Agim Ibraimi (32 de ani, atacant), care l-a surprins

Botoșănenii alături de FC Botoșani – FOTO

,,Ca să-l aducem pe Jose Mourinho la Botoșani trebuie să trecem de macedonenii de la Shkendija! Nu va fi ușor și, din păcate, fiind pandemie, nu îi vom putea susține pe Marius Croitoru și pe băieți din tribunele Stadionului Municipal. Dar vom fi împreună și le vom transmite toată energia noastră de la Cornișa! Și

Astăzi, FC Botoșani – Shkendija

FC Botoșani – Shkendija, meci din turul 2 preliminar al Europa League, se dispută astăzi, de la ora 18:45. FC Botoșani a trecut în primul tur al preliminariilor de formația Ordabasî, scor 2-1, într-un meci disputat în Kazahstan. De această dată, trupa lui Marius Croitoru va juca pe teren propriu, tot în manșă unică. Pentru Shkendija va fi a doua deplasare consecutivă

CSM Botoșani promovează în Liga Zimbrilor!

CSM Botoșani a învins CSM Alexandria cu scorul de 30-26, la pauză fiind 16-13. Meciul s-a desfășurat în Sala Kati Szabo din Sfântu Gheorghe. Botoșănenii au condus toată partida, însă pe ici-colo CSM Alexandria a stat aproape și a egalat, până în minutul 23. Apoi CSM Botoșani a preluat conducerea și la pauză și-a creat

Dinamo – FC Botoșani 1-1

Dinamo și FC Botoșani au remizat, scor 1-1, în runda a treia din Liga 1. Dinamo a început mai bine partida, trecându-și în cont mai multe ocazii, inclusiv o bară a lui Sorescu. Totuși, cei care au intrat în avantaj la pauză au fost moldovenii. FC Botoșani a beneficiat de autogolul debutantului Isma Lopez, care a trimis în proprie poartă, în minutul 37, după

Marius Croitoru speră la a treia victorie din campionat. DINAMO – FC BOTOȘANI se joacă vineri, la ora 21.00

FC Botoșani are un start perfect de campionat cu două succese din două etape, iar acum vine la Dinamo, echipă aflată în plină restructurare de la venirea lui Cosmin Contra.  Marius Croitoru vrea să profite de situație și merge la victorie. „Mi-aș fi dorit să joc cu Dinamo înainte de pauză, la felul cum au arătat cu Chindia cred că multe

Cosmin Contra, impresionat de FC Botoșani! “Vom încerca să ne ridicăm la nivelul lor”

Antrenorul lui Dinamo, Cosmin Contra, a profitat de perioada de pauză pentru a pune la punct jocul ‘câinilor roșii’. Tehnicianul a prefațat partida de vineri împotriva echipei FC Botoșani, în etapa a treia din Liga 1. Antrenorul lui Dinamo a avut numai cuvinte de laudă la adresa echipei pregătite de Marius Croitoru. Meciul Dinamo –