Liga 1Sport

SPORT | Primul amical al FC BOTOŞANI în Antalya, prima înfrângere

FC Botoșani a întâlnit miercuri seară în cantonamentul din Antalya formația de pe locul 13 de primă ligă din Cehia, Vysočina Jihlava. Jucătorii botoșăneni au pierdut cu scorul de 2-0, ambele goluri fiind marcate în prima repriză. Primul gol a venit în minutul 2 al meciului după o lovitură de colț marcatorul fiind mijlocașul ceh Karlík, iar unsprezece minute mai târziu Mešanović a marcat pentru 2-0 după o acțiune individuală.

Leo Grozavu a trimis în teren următorii jucători:

FC Botoșani: Lazăr – Patache, I. Ursu, Tincu, Acsinte – Ghinga, Vașvari – Codoban, Vertelis, Fulop – Cârjan

FC Vysočina: Hanuš – Mikula, Krejčí , Šourek, Marek – Masopust , Karlík, T.Kučera , Kosak – Marcin , Mešanović

În repriza a doua al meciului cei doi antrenori au rulat tot lotul de jucători.
Următorul test al botoşănenilor în Turcia va avea loc pe 7 februarie împotriva celor de la Diósgyőri, formaţie în faţa căreia FC-ul a cedat cu 3-1 în primul stagiu de pregătire pe care l-a efectuat la Băile Felix.

sursa: fcbotosani.ro