Sport

Hermannstadt – FC Botoșani 1-1

Hermannstadt a remizat, scor 1-1, cu FC Botoșani, într-o partidă din runda a doua din play-out-ul Superligii.

Prima repriză a fost una săracă în ocazii de poartă, unica oportunitate a primei părți venind în primul minut al prelungirilor, când japonezul Mino Sota a trimis mult peste poartă de la 11 metri.

Același Mino Sota avea să semneze prima ocazie a reprizei a doua, în minutul 57, când a trimis o rachetă de la peste 25 de metri, parată însă de Răzvan Ducan.

Gazdele au deschis scorul în minutul 70, prin Gabi Iancu. Fostul jucător al lui FCU Craiova 1948 a finalizat la colțul lung, din 9 metri, o centrare venită din bada stângă de la Raul Opruț.

Cinci minute mai târziu, Karlo Letica, portarul ardelenilor, a scos de sub bara transversală un șut puternic expediat de la peste 20 de metri de Victor Dican, mijlocașul botoșănenilor.

Moldovenii au dat lovitura în prelungiri, prin Camara. Fotbalistul din Guinea a finalizat o fază fixă, cu un șut din interiorul careului.

În urma acestui rezultat, Hermannstadt urcă pe locul 11, cu 18 puncte. FC Botoșani e pe 9, cu 20 de puncte.