Dinamo – Csikszereda, primul duel de la barajul menținere/promovare
![](https://i0.wp.com/www.gazetabt.ro/wp-content/uploads/2024/05/64964f53-f70e-48e3-822a-2ef962db862a.webp?resize=780%2C470&ssl=1)
Dinamo – Csikszereda este manșa tur a barajului de menținere/promovare, returul fiind programat pe 27 mai la Miercurea Ciuc. Partida de diseară, de la Arena Națională, de la ora 20:00, se anunță una spectaculoasă, cu zeci de mii de spectatori în tribune.
- Televizare: Prima Sport 1, Orange Sport 1, Digi Sport 1
Dinamo a evitat in extremis retrogradarea directă în ultima etapă a play-out-ului, după victoria cu UTA (2-0), și a încheiat la un punct în spatele celor de la Poli Iași, care s-au salvat direct. Totuși, „câinii” sunt ferm convinși că vor evita retrogradarea după dubla de la baraj cu Csikszereda.
Ardelenii au încheiat play-off-ul în eșalonul secund pe poziția a 6-a a clasamentului. Joacă pentru un loc în Liga 1 în dubla cu Dinamo datorită faptului că două echipe, Corvinul și Șelimbăr, nu au drept de promovare.
Va fi o asistență numeroasă diseară pe cel mai mare stadion al țării. Dinamoviștii au făcut reclamă partidei, au anunțat că s-au vândut peste 30.000 de bilete. Totodată, Csikszereda va fi susținută de o galerie puternică.