Liga 1

SPORT | Petrolul a castigat Cupa Romaniei

Formatia Petrolul Ploiesti a castigat editia 2012/2013 a Cupei Romaniei dupa ce a invins in finala pe CFR Cluj, scor 1-0.

Este primul trofeu pentru prahoveni dupa o perioada de 18 ani.

“Lupii” au abordat finala Cupei Romaniei in conditii deloc bune, cu sase jucatori de baza indisponibili, accidentati si suspendati, dar si fara cei doi antrenori, “principalul” Cosmin Contra si “secundul” Laurentiu Rosu fiind trimisi in tribune dupa incidentele din timpul partidei cu Gaz Metan Medias.

Petrolul a avut insa un atu urias, o galerie de nota 10+. Peste 25.000 de oameni au venit de la Ploiesti si au umplut jumatate de National Arena, reusind in acelasi timp sa creeze o atmosfera fabuloasa, cum rar s-a vazut pe stadioanele din tara noastra.

Ardelenii au inceput partida incercand un joc de posesie pentru a domoli putin din entuziasmul baietilor lui Contra. Nu le-a iesit pentru ca in minutul 9 Bokila a iesit in evidenta. Africanul a preluat excelent un balon centrat din partea dreapta, l-a pacalit pe Cadu si l-a executat pe Felgueiras cu un sut in forta, cu piciorul stang.

“Ceferistii” au acuzat socul golului si au lasat initiativa petrolistilor, insa acestia au preferat sa tina de minge. Dupa cateva minute de relativa liniste au inceput sa curga ocaziile.

Petrolul a lovit barele portii CFR-ului de doua ori in trei minute, Manasse si Boudjemaa trecand pe langa 2-0. De cealalta parte, Diogo Valente si-a batut joc de o ocazie uriasa, sutand in Hamutovski dupa ce a scapat singur cu portarul bielorus.

Partea secunda a debutat cu o alta ocazie ratata de Diogo Valente, jucatorul fiind apoi inlocuit cu Pantelis Kapetanos.

Ocaziile nu au mai fost atat de dese in cea de-a doua repriza, jucatorii Petrolului preferand sa se apere si sa incerce sa loveasca pe contraatac. Au fost doua ocazii uriase pe final, Alcenat irosind una cu o pasa de incepator in gheata lui Cadu iar Felgueiras remarcandu-se apoi la sutul lui Vladut Morar.

CFR a marcat in prelungiri, la ultima faza de joc, insa reusita a fost anulata corect la semnalizarea asistenului Onita pentru o pozitie de offside.

Petrolul castiga astfel Cupa Romaniei si isi incununeaza un sezon aproape perfect. De cealalta parte, in urma infrangerii din finala, CFR Cluj a ratat prezenta in cupele europene in sezonul urmator.