Liga 1

SPORT | FC Vaslui a castigat meciul cu Rapid Bucuresti

FC Vaslui a castigat derbiul cu Rapid, disputat in etapa a 18-a din Liga 1, scor 1-0, datorita unui gol al mozambicanului Jumisse.

Dupa un inceput extrem de modest de ambele parti, vasluienii au reusit sa deschida scorul in minutul 29, prin Jumisse, jucator aflat la primul gol in tricoul moldovenilor.

Acesta a marcat cu noroc printr-o lovitura de cap, dupa ce in prealabil reluarea sa a fost respinsa de pe linie de Rui Duarte.

“Galben-verzii” au mai avut o sansa buna in finalul primei reprize, insa lovitura de cap a lui Marius Niculae s-a dus in transversala.

In partea secunda, FC Vaslui s-a multumit sa conserve rezultatul, iar giulestenii au pus stapanire pe joc.

Cerniauskas, portarul moldovenilor, a avut cateva stangacii, insa emotiile mai mari s-au petrecut la o tinere asupra lui Pancu in suprafata de pedeapsa, pe care arbitrul nu a sanctionat-o.

Dupa acest rezultat, FC Vaslui urca pe locul 3, cu 34 de puncte, in timp ce Rapid ajunge pe locul 9, cu 26 de puncte.

Etapa urmatoare, Rapid va primi vizita Otelului, in timp ce FC Vaslui va juca in deplasare cu Petrolul Ploiesti.