Liga 1

SPORT | Dinamo invinge CFR-ul la Cluj si se apropie la doua puncte de locul secund

Dinamo si-a continuat forma buna din retur si a reusit sa isi treaca in cont o noua victorie importanta. “Ros-albii” s-au impus la limita, scor 1-0, pe terenul campioanei CFR Cluj.

Contrar asteptarilor, gazdele, care veneau dupa o serie neagra, au inceput in atac, Rui Pedro si Kapetanos ratand ocazii uriase in primele 10 minute. Apoi a venit randul lui Gabi Muresan sa il puna la treaba pe Balgradean, portarul dinamovist facandu-si datoria.

La jumatatea primei reprize Catalin Munteanu s-a accidentat stupid si a fost inlocuit cu fostul stelist Tudose.

In finalul primei parti Curtean putea da lovitura in Gruia, insa sutul sau, dupa o cursa de exceptie, a trimis balonul pe langa poarta lui Felgueiras. Ultima actiune de poarta a reprizei a apartinut gazdelor, Kapetanos fiind oprit in ultima clipa de Grigore.

Partea secunda a inceput cu o decizie controversata a arbitrului Tudor, care i-a anulat un gol lui Kapetanos pe motiv de hent. La numai cateva minute distanta atacantul grec a fost iarasi aproape de gol, numai ca Balgradean a intervenit excelent.

Cum ocaziile se razbuna, Dinamo a marcat in minutul 63. Maftei nu a putut respinge un balon iar Danciulescu a trimis in plasa portii CFR-ului din trei metri.

Din acest moment s-a jucat pe contre, CFR-ul incercand sa egaleze iar Dinamo sa se desprinda. Muresan, pentru gazde, si Axente si Matei, pentru oaspeti, au ratat ocazii mari, scorul pastrandu-se 0-1.