Liga 4

SPORT | CS Darabani-Luceafarul Mihai Eminescu 2-1. „Dubla” Costel Dobrincu la Cucorani

Dărăbănenii au amânat meciul din Cupă cu Venus Coţuşca, dar au disputat sâmbătă, 9 martie, o partidă amicală cu Luceafărul Mihai Eminescu, încheiată cu scorul de 2-1 în favoarea jucătorilor lui Ion Gucianu.

Amicalul a avut loc la Cucorăni, nu la Popas, ci în satul din comuna Mihai Eminescu. În minutul 20, fostul goalkeeper al echipei FC Botoşani, Dorel Satco, a degajat lung un balon, iar Laurenţiu Boteanu a deviat nefericit în poarta lui Alin Andruş. Costel Dobrincu s-a răzbunat un sfert de oră mai târziu, când l-a executat pe Satco de la marginea careului de la 16 m, balonul lovind şi bara înainte de a intra în plasă. Eminescienii au ocazia de a reveni în avantaj, dar Iosif Netbai iroseşte un penalti, după ce loveşte stâlpul porţii lui Andruş.

Golul victoriei dărăbănenilor a fost marcat în minutul 70 de acelaşi Dobrincu, după un asist al lui Grosu. Antrenorul dărăbănean Ion Gucianu i-a avut la dispoziţie şi pe studenţii Vasile Ştefănică şi Mihai Vatavu, dar i-a menajat pe liceenii Sebastian Gucianu, Robert Luchian, Emanuel Bujor sau Andrei Palamariu, care au jucat duminică, 10 martie, la Cupa Coca-Cola de la Dorohoi.

„A fost cel mai bun joc al nostru de pregătire. Toţi jucătorii au evoluat foarte bine” a declarat pentru Darabaneni.ro, tehnicianul Gucianu.