International

SPORT | Chelsea a castigat dramatic finala Europa League (Video)

Chelsea a castigat dramatic finala editiei 2012/2013 a Europa League, trecand de Benfica Lisabona cu scorul de 2-1. Golul victoriei a fost inscris de Ivanovic in prelungirile partidei!

In urma acestui rezultat, londonezii intra in grupul exclusivist al cluburilor care au in palmares toate trofeele continentale importante – Cupa Campionilor Europeni/ Champions League, Cupa UEFA/ Europa League si Cupa Cupelor.

Mare favorita inaintea fluierului de start de pe ArenA din Amsterdam, Chelsea a inceput partida putin surprinsa de entuziasmul adversarei. Dupa cateva minute de tatonare, portughezii au inceput sa ameninte sistematic poarta lui Cech. De cealalta parte, englezii s-au asezat pe doua linii in propria treime si au incercat sa scape fara gol.

Prima mare sansa la poarta londonezilor a venit in minutul 11, Melgarejo avand o incursiune buna pe partea stanga si centrand in careu, insa Cardozo si Salvio au fost blocati in momentul in care au incercat sa suteze.

Imediat, Salvio a facut ce a vrut din defensiva lui Benitez, i-a pasat lui Gaitan, insa acesta a sutat peste poarta din pozitie ideala.

In continuare lusitanii au creat panica in jumatatea adversa, Gaitan, Salvio, Perez si Matic fiind extrem de periculosi. Replica lui Chelsea a fost una palida si a venit dupa aproape o jumatate de ora de joc, cand Artur a retinut in doi timpi sutul lui Oscar.

Pana la pauza tot lusitanii au fost mai interesati de poarta adversa, dar repriza s-a incheiat cu o buna sansa irosita de Lampard, sutul acestuia fiind scos cu emotii de Artur.

In debutul partii secunde s-a petrecut si una dintre fazele cele mai contrioversate. Cardozo a reusit sa inscrie, numai ca reusita i-a fost anulata dupa ce tusierul l-a semnalizat in pozitie de offside. Desi a fost una milimetrica, pozitia in afara jocului a fost semnalizata corect.

Cum ocaziile se razbuna, in minutul 59 britanicii au plecat pe contraatac in urma unei lansari in adancime a lui Cech. Garay a gresit si i-a permis lui Torres sa preia pe langa Luizao, ibericul a patruns in careu si l-a driblat pe portar, dupa care a punctat cu un sut din unghi.

La nici 10 minute de la reusita lui “El Nino”, Benfica a obtinut un penalti dupa ce Azpilicueta a comis un hent in propriul careu. Cardozo a executat cu sange rece si a restabilit egalitatea.

La 1-1 si cu putin timp ramas pana la final, intentiile ofensive ale celor doua formatii s-au mai estompat. Cardozo a fost totusi aproape de gol cu un sut fantastic, scos incredibil de Cech, in timp ce la cealalta poarta Lampard a prins o executie de zile mari, insa a lovit doar bara transversala.

Cand toata lumea se astepta la prelungiri, Ivanovic a reluat superb cu capul, pe coltul lung, si a marcat pentru 2-1 si pentru victorie.

Finala s-a terminat cu o mare oportunitate a portughezilor, Cardozo fiind blocat in ultimul moment de Cahill.