ImportantLiga 1Sport

SPORT | CFR Cluj îl bagă pe Leo Grozavu în ședință. 3-1 și situația de la FC Botoșani devine tot mai complicată

Când toată lumea aştepta pauza, Leo Grozavu s-a temut să nu aibă parte de o pauză forţată. Conducerea îi tot arăta “pisica neagră” a demiterii şi era convins că un eşec l-ar putea lăsa în Ardeal. Misiunea sa era însă complicată. De la Cluj nimeni nu plecase cu vreun punct în acest campionat şi mai mult, poarta clujenilor era neatinsă, pe teren propriu. Şi cum un necaz nu vine niciodată singur şi pentru Grozavu problemele s-au intensificat încă din primul minut. CFR a profitat la maxim de rigiditatea fundaşilor centrali moldoveni şi a surprins apărarea lentă a Botoşaniului cu pase aruncate în spatele fundaşilor. La prima dintre acestea Lopez a scăpat singur cu portarul Iliev, dar a ratat (1), pentru ca apoi apărarea lui Grozavu să scape ieftin după ce centrarea lui Jakolis, scăpat şi el singur, a fost inexactă (6).

Lopez, 5 goluri în ultimele 4 meciuri

Din minutul 15 “Arcaşul” Cristian Lopez şi-a început “recitalul”. Jucătorul care a fost alături de Kaka şi Cristiano Ronaldo la Real Madrid a preluat o pasă de 40 de metri şi a marcat în vinclu, profitând de absenţa marcajului (15). După alte 6 minute, Lopez avea să-şi arate din nou arcul imaginar, felul favorit de a-şi manifesta bucuria. Dimitrov l-a trântit pe Jakolis în careul, mingea a ajuns din mâna CFR-istului la Lopez, Chivulete a lăsat jocul liber şi spaniolul a semnat dubla (21).

Chivulete, penalty dictat eronat

La 2-0 meciul părea decis pentru CFR şi soarta lui Grozavu pecetluită, dar Chivulete a greşit decisiv. A dictat henţ şi penalty pentru Botoşani, la o minge care l-a lovit în cap pe Camora, i-a dat doar galben fundaşului clujean, deşi acesta era pe linia porţii, iar Vaşvari i-a readus speranţele lui Grozavu (30).

Repriza a doua a fost tot cu Cristian Lopez în rolul principal şi cu agonie pentru FC Botoşani. Fostul golgheter de la Burgos a întors elegant un adversar şi a marcat în colţul lung (58). Şi pentru ca seara să se termine şi mai prost pentru Botoşani şi Leo Grozavu, Cucu a luat două “galbene” în 7 minute (68 şi 75) şi pentru moldoveni a murit şi speranţa. Astfel s-a scris poveste meciului din Gruia. O poveste cu un “arcaş”, Cristian Lopez şi o “victimă”, Leo Grozavu.

Echipele de start:

CFR CLUJ: Marc – Lopes, Larie, Goian, Camora – Jakolis, Petrucci, Voiculeţ, Goncalves – Lopez, Belek
Rezerve: Mincă, Coelho, Mureşan, Păun, Nascimento, Negruţ, Carter

FC BOTOŞANI: Iliev – Patache, Plămadă, Cucu, Dimitrov – Costin, Vaşvari – Martinus, Cabrera, Brata – Roman
Rezerve: Pleşca, Fulop, Roşu, Ivanovici, Miron, Hadnagy, Neziri