Sport

FC Botoșani – Rapid 1-3

Rapid a câștigat la Botoșani, scor 3-1, în grupa B din Cupa României Betano. 3 premiere la alb-vișinii: Iulian Cristea a marcat primul gol în tricoul giuleștenilor, în timp ce Paul Iacob și Ștefan Pănoiu au semnat primele reușite din acest sezon.

În debutul campionatului, Rapid și FC Botoșani au făcut spectacol, iar moldovenii au plecat cu un punct din Giulești (2-2). În Cupă, cele două au oferit din nou un duel agreabil, însă echipa lui Cristiano Bergodi a confirmat forma din Superliga și n-a lăsat să-i scape victoria. Una chiar confortabilă: 3-1.

S-a terminat prima etapă a grupelor Cupei României Betano! Toate rezultatele + Clasamentele grupelor

Meciul a început sub semnul ciocnirilor. La propriu! Paul Iacob vs N’Goma, la centrul terenului, Șeroni vs Drăghia, în careul Rapidului. Ambele însă fără “daune” majore.

Rapidul a livrat fotbal de calitate

Fotbal mai consistent și mai de calitate au livrat oaspeții. Rapidul a “legat” bine jocul, iar după două oportunități irosite de Pănoiu, respectiv Cârjan, Iulian Cristea a înscris spectaculos, cu capul, la cornerul bătut de Cîrjan: 0-1.

Moldovenii au avut imediat șansa egalării, însă N’Goma a reluat, de la numai 4 metri, exact în brațele lui Drăghia!

Repriza fundașilor centrali

Depășit de N’Goma în duelul aerian, Paul Iacob și-a spălat păcatele trei minute mai târziu. Din lovitură liberă de la 17 metri a expediat balonul direct în vinclu: 0-2 (21). Al doilea gol marcat de un fundaș central!

Replica Botoșaniului: „transversala” lui Ilicic

La adăpostul celor două goluri, echipa lui Cristiano Bergodi a luat treptat piciorul de pe accelerație, ceea ce i-a permis Botoșaniului să se vadă mai mult și mai apăsat în careul lui Drăghia. Finalizarea, însă, a lăsat de dorit. Ilicic a trimis în “transversală”, Friday, alături. Doar Pinson și Benzar l-au pus la treabă pe goalkeeperul oaspeților, dar în pauză s-a intrat cu 0-2 pe tabelă.

Unde-i Rrahmani?

Albion Rrahmani? “Bomba” Rapidului, cum l-a supranumit Daniel Pancu după 6 goluri în 4 meciuri, nu s-a văzut absolut deloc. Discreție totală. Dar mai era o repriză. Una care a debutat cu un deja vu. Ocazie mare, irosită de N’Goma, apoi gol Rapid. 0-3, Pănoiu. Exact ca-n prima parte, înaintea reușitei de 0-2 a oaspeților. Doar marcatorul a fost altul.

1-3, scorul grupei

Rrahmani, în schimb, a rămas mai departe discret și Bergodi l-a retras (71). Zece minute mai târziu, Botoșaniul a găsit în sfârșit plasa porții lui Drăghia, bătut de Carlo Casap din lovitură liberă. Alt vinclu perfect.

1-3 a fost scorul grupei B, după CSM Alexandria – CFR Cluj 1-3 și CSA Steaua – U Cluj 1-3.