Sport

FC Botoșani și FC Voluntari au remizat, scor 0-0

FC Botoșani și FC Voluntari au remizat, scor 0-0, în runda cu numărul #8 din play-out-ul Superligii.

La Botoșani, doar gospodinele rămase în urmă cu cozonacul nu au ajuns la stadion. Puțin peste 7300 de spectatori au asistat, în Sâmbăta Mare, la duelul echipelor care au arătat în ultimele etape că salvarea poate veni și prin agonisire, dacă tehnica și picioarele nu ajută.

Asistența rdicată s-a datorat și mobilizării locale aplicate din taste și pe străzile principle din oraș pentru care a insistat Valeriu Iftime, conștient fiind că miza jocului este foarte importantă.

Moldovenii au pornit în vânătoare de erori încă din primele minute, însă mingile pe sus și trimise hazardat nu au produs multe ocazii, cu Matricardi și Armaș turnuri de control în echipa lui Florin Pîrvu.

Suntem dezamăgiți, am luat un punct, dar parcă nu îl meritam nici pe acesta. Eroul meciului este Jesus Fernandez, care ne-a scos de multe ori. Trebuie să ne rugăm ca contracandidatele noastre să piardă puncte. Presiunea este foarte mare, cu toate că nu ar trebui să fie. Dar nimeni nu vrea să retrogradeze, deci am fost temători, am pierdut multe mingi. Acum trebuie să batem U Cluj. La cum am jucat, nu am meritat nimic. N-am crezut în forțele noastre
– Igor Armaș, după partidă

Nu ne mulțumește rezultatul, fiindcă venisem să câștigăm. Am jucat deschis. Botoșani nu a creat situații de gol în prima repriză, noi am avut două. Am avut un joc solid, dar nu am reușit. E adevărat că ei au avut o situație foarte mare în minutul 90, prin Lopez. Dar nu cred că rezultatul este echitabil. Mai avem un joc foarte important, pe care trebuie să-l câștigăm neapărat. Vreau să le spun băieților că am văzut dorință, spirit bun, atitudine, au respectat ce le-am trasat, dar am suferit la finalizare. Trebuie să fim mult, mult mai pragmatici. Plecăm dezamăgiți

Florescu, decar cu mască

S-a jucat ca la Podul Înalt, pe contre, cu baloane pierdute din nimic și ciocniri de oase, fără victime de această dată. Deși fără energie, moldovenii trec toate mingile pe la Eduard Floresc, responsabil de pase bune și centrări, atât în zona mediană, cât și în flanc.

Din echipa gazdă, „sfătuitorul de adversari” e singurul care „culcă” mingea, pentru mai multă limpezime și acțiuni periculoase. Servit în câteva rânduri, Enzo Lipez nu s-a lipit la gol, iar încercările cu șut ale lui Romario Benzar, de la distanță, doar l-au încălzit pe Jesus Fernandez, omul meciului.

Jesus Fernandez, salvatorul lui Pîrvu

În partea a doua a jocului, incursiunile lui Ofosu și ale lui Mitrov anunță o deschidere mai mare, dar golurile tot nu vin, pentru că și Luka Kukic face o partidă bună.

FC Voluntari și-a propus să practice un fotbal mai așezat. Cascini și Ricardinho au fost cu ocaziile, în timp ce Enzo Lopez vine cu pericolul, de la gazde.

Se termină 0-0, iar ambele combatante cuceresc câte un un punct bun în desaga la care tot îndeasă, de câteva runde bune. Dinamo și Poli Iași, cu un meci mai puțin, nu le pot depăși.