Sport

FC Botoșani – FC Argeș 0-0 – FOTO

Meciul dintre FC Botoșani și FC Argeș din etapa a opta din Liga 1 s-a încheiat cu o remiză, scor 0-0.

După acest rezultat, FC Argeș urcă pe locul patru în clasament, cu un total de 13 puncte, în timp ce FC Botoșani ocupă locul șase, cu 12 puncte.

FC Botoșani – FC Argeș 0-0. Remiză spectaculoasă în Moldova

Partida dintre FC Botoșani și FC Argeș a fost una extrem de echilibrată. Încă din startul partidei, ambele echipe și-au creat faze periculoase, însă niciuna dintre ele nu a reușit să marcheze.

Argeșenii au avut prima șansă importantă de gol în minutul 3, când Tofan a centrat foarte bine pentru Donisa. Pap a reacționat la timp și a prins balonul.

Moldovenii au dat replica cu încercarea de pătrundere în careu a lui Sekou Camara, care însă a fost talonat de defensiva piteșteană și a pierdut posesia balonului.

Camara a avut o șansă bună de gol la jumătatea primei reprize, când a trimis din prima puțin pe lângă poartă, la centrarea lui Ișfan.

Elevii lui Prepeliță puteau înscrie în minutul 36. Meza Colli a recuperat un balon și i-a pasat lui Garita. Acesta a șutat în blocajul lui Pap. Mingea a ajuns la Donisa care a trimis în plasa laterală.

Marius Constantin a avut o intervenție bună la șutul lui Santos de pe finalul primei reprize și a păstrat scorul neschimbat.

Ocaziile au continuat și după pauză. Mailat a încercat să îl învingă pe Straton cu un șut plasat în vinclul din stânga, însă portarul piteștenilor a respins foarte bine.

Moldovenii au irosit o ocazie uriașă de gol în minutul 61, când Mussis a trimis pe lângă poartă dintr-o poziție ideală.

Ișfan și-a încercat norocul în minutul 79 cu un șut din interiorul careului, dar Pap nu a lăsat balonul să intre în poartă.

Cei de la FC Botoșani au cerut lovitură de la unsprezece metri în minutul 89, după ce Meza Colli a atins balonul cu mâna în careu. După ce faza a fost analizată de VAR, centralul partidei Andrei Moroiță a decis să nu dea penalty.

Mihai Roman a încercat să marcheze în al zecelea minut al prelungirilor din lovitură liberă, însă Straton a avut din nou o intervenție remarcabilă.