SPORT | STEAUA – F.C.BOTOŞANI = 4-0 rezultat final

Steaua: Tătăruşanu – Prepeliţă, Gardoş, Szukala, Pîrvulescu – Pintilii, Sînmărtean – Ad. Popa, Keşeru, Tănase – Chipciu

Rezerve: Fl. Niţă, Latovlevici, Stanciu, Piovaccari, Răduţ, Varela, G. Iancu

FC Botoşani: Lazar – Patache, Sg. Oltean, Ivanovs, Fl. Acsinte – Tincu, Ghinga, Dancsi – Fulop, Stojkov, Vertelis

Rezerve: Curileac, Puri, Juncanaru, Codoban, Bordeanu, Dorrego

text:gsp.ro

01′ A început partida.
04′ Tanase intoarce un adversar, paseaza in fata portii catre Adi Popa, dar Lazar iese si retine
07′ Fulop trage de la mare distanta din lovitura libera, mingea trece mult peste poarta
09′ Ghinga suteaza de la 18 metri, peste poarta lui Tatarusanu insa
12′ GOL!!! Keseru centreaza din corner, Pintilii deviaza cu capul, iar Adi Popa impinge mingea in plasa
16′ Înfrângerea suferită în faţa celor de la Viitorul în primăvara anului trecut a fost singura înregistrată de Steaua în ultimele 23 de luni acasă, mai exact de pe 20 aprilie 2012, atunci când Vasluiul s-a impus în Ghencea cu 1-0. După acel joc au urmat, exceptînd meciul cu echipa lui Hagi, 27 victorii şi 3 remize (două Petrolul, una Dinamo).
20′ 13 puncte din 15 a scos Steaua din confruntările cu echipele care au promovat în vară pe prima scenă, Corona fiind singura formaţie neînvinsă de bucureşteni
22′ Popa a marcat al 7-lea gol în sezonul curent, al 13-lea în Liga 1. El este al 2-lea golgeter al “roş-albaştrilor”, după Piovaccari
25′ Dupa gol, Steaua nu a mai avut nici o actiune ofensiva. Mai mult, echipa din Botosani a evoluat mai bine, dominand jocul fara prea multe probleme
27′ Danci trimite cu capul din 7 metri, peste poarta insa
32′ Chipciu trage de la mare distanta, mingea trece putin pe langa poarta
38′ Chipciu trage de la marginea careului, pe langa poarta aparata de Lazar
40′  Pintilii primeste cartonas galben si va absenta etapa viitoare
45′ Pintilii reia cu capul, Lazar respinge, mingea ajunge la Adi Popa, care suteaza in blocajul unui adversar
45+1′ Sut al lui Keseru de la marginea careului, mingea trece putin pe langa poarta
45+1′ Sfarsitul primei reprize PAUZĂ!
46′ A început repriza secundă
48′ Executie frumoasa a lui Codoban, Tatarusanu respinge insa
50′ Patache primeste cartonas galben
53′ Keseru ii lasa locul lui Piovaccari
54′ GOL!!! Sinmartean centreaza perfect, Piovaccari inscrie cu capul
57′  Tanase primeste galben pentru simulare
57′ Stanciu intra in locul lui Sinmartean
58′ Ivanovs primeste cartonas galben
59′ Puri intra in locul lui Fulop
60′ Ivanovs primeste al doilea galben si este eliminat
61′ Varela intra in locul lui Szukala
61′ Stanciu trage din lovitura libera, mingea e deviata de zid si trece peste poarta
64′  GOL!!! Pirvulescu este servit bine de Tanase, intoarce un adversar si trage cu spitul pe linga Lazar
66′ Sutul lui Tanase este deviat si loveste bara
68′ GOL!!! Cristi Tanase este servit de Adi Popa, iar acesta inscrie cu latul in vinclu
72′‘Adi Popa il serveste din nou pe Tanase, dar executia acestuia din 3 metri trece pe linga poarta
74′ Pîrvulescu a marcat al 10-lea gol în Liga 1. El nu mai înscrisese în campionat din 18 martie 2012, Steaua-Astra 2-1
78′ Prepeliță reia cu capul la coltul scurt, Lazar reuseste sa respinga
83′ În ierarhia partidelor disputate în deplasare, elevii lui Grozavu ocupau la finele rundei precedente locul 6, cu 5 victorii şi o remiză în 12 jocuri
85′ Pintilii primeste al doilea cartonas galben si este eliminat
86′ Sut deviat al lui Tanase, mingea cade pe plasa
87′ Pintilii a fost pentru a doua oara eliminat in stagiunea curenta, prima data fiind cu Astra, in etapa a 19-a