ImportantLiga 1

SPORT | Steaua a remizat la Copenhaga si s-a calificat in primavara Europa League

Steaua a terminat la egalitate, scor 1-1, meciul jucat joi seara la Copenhaga si s-a calificat in primavara Europa League, de pe primul loc in Grupa E.

“Ros-albastri” au venit in Danemarca cu scopul de a se califica in 16-imile Europa League, dar si pentru a spala din rusinea de acum doua saptamani, cand au fost umiliti pe teren propriu de Stuttgart.

Steaua avea mai multe variante de a obtine calificare. Cea mai simpla era aceea de a nu pierde, dar putea fi chiar invinsa.

Reghecampf a renuntat la sistemul 3-4-3 si a mers pe un 4-2-3-1, cu Chipciu fundas dreapta, iar liderul din Liga 1 a jucat bine si a fost peste danezi in prima repriza. Un mitan insa lipsit de ocazii si terminat cu scor alb.

Ocazii aveau sa fie in partea a doua, care a inceput prost pentru Steaua, cu Tanase eliminat. Mijlocasul gruparii din Ghencea a luat drumul cabinelor, dupa o simulare in careu, sanctionata dur de arbitrul rus, cu un al doilea galben, dupa cel primit in prima repriza.

Cum era de asteptat, jocul s-a mutat in jumatatea Stelei, iar nordicii, mai ales prin tanarul Cornelius, l-au testat in mai multe randuri pe Tatarusanu.

Golul avea sa vina insa de la Steaua. In minutul 73, Bourceanu a recuperat o minge, care a ajuns la Rusescu, iar acesta a prins un sut de zile mari de la 25 de metri, aducand linistea in tabara noastra.

Incurajati de rezultatul de la Stuttgart, danezii s-au aruncat din nou in atac, cu gandul ca acum ii vor scoate din competitie pe nemti, insa n-au reusit sa inscrie decat odata, prin Vetokele, in minutul 87, cu capul dupa o centrare din partea dreapta. Daca ar mai fi punctat odata, ar fi mers in primavara Europa League alaturi de Steaua.

Steaua remizeaza la Copenhaga si cum Stuttgart a fost invinsa acasa de MOlde termina Grupa E pe primul loc: