International

SPORT | Romania s-a distrat cu Trinidad Tobago

Echipa nationala a Romaniei a castigat meciul amical disputat impotriva statului Trinidad-Tobago, scor 4-0. Ciprian Marica a marcat trei goluri, in timp ce cealalta reusita a fost un autogol al lui Cyrus.

Intr-o zi extrem de agitata pentru fotbalul romanesc, nationala Romaniei a disputat amicalul cu Trinidad Tobago in fata unui public format in mare parte din copiiii carora FRF le-a dat bilete gratuite.

Tricolorii au dominat categoric intalnirea de pe National Arena, iar prima ocazie la poarta exoticului adversar a venit dupa un sfert de ora. Bogdan Stancu a pivotat excelent in careu, insa portarul oaspetilor a avut un reflx bun.

Tabela avea sa se modifice pentru prima data in minutul 31, cand Ciprian Marica a reluat cu noroc din fata portii, dupa ce in prealabil sutul sau fusese respins de pe linie.

Doua minute mai tarziu, Marica a punctat din nou. De aceasta data, el a primit la marginea careului, a inaintat doi pasi si apoi a inscris cu un sut puternic la firul ierbii.

Selectionerul a facut patru schimbari la pauza, insa tricolorii au continuat sa domine chiar si in aceste conditii.

3-0 s-a facut in minutul 49, cand Gicu Grozav a trimis o centrare deviata din marginea careului de Cyrus in propria poarta.

Baietii lui Piturca au incercat sa-si conserve energiile, cu gandul la vacanta, dar scorul final a fost stabilit in minutul 81 de acelasi Marica. Atacantul care s-a despartit de Schalke a reluat cu capul in vinclu, dupa un corner al lui Torje.

Urmatorul meci al echipei nationale va avea loc pe 14 august, amicalul cu Slovacia.