Liga 1

SPORT | Moldova-i fruntea! Otelul Galati, noul lider din Liga 1! Botosaniul a cazut pe locul secund!

Otelul Galati a castigat cu 2-1 intalnirea jucata sambata seara cu Universitatea Cluj, in etapa a doua a Ligii 1.

Gazdele au reusit sa intoarca scorul in ultimul sfert de ora, dupa ce Cristocea a marcat in minutul 2, cu o lovitura de cap, venita in urma unei centrari a lui Takaks.

In minutul 74, Neagu a restabilit egalitatea pe tabela de marcaj, dintr-o lovitura libera de la 25 de metri, executata impecabil.

Golul victoriei l-a marcat Marquinhos, in minutul 86, dintr-un penalti obtinut de Astafei.

Din minutul 43, oaspetii au evoluat in 10 jucatori, dupa ce Borza a vazut cel de-al doilea cartonas galben si a fost eliminat.

In urma acestui rezultat, Otelul Galati este noul lider al Ligii 1 cu 6 puncte, Botosaniul ocupand locul doi cu 4 puncte. De la ora 21:30 va avea loc ultima meci al zilei, cel dintre CFR Cluj si ACS Poli Timisoara.