International

SPORT | Meci DRAMATIC in liga secunda din Anglia: Watford a dat lovitura, dupa ce oaspetii au ratat un penalty in minutul 96 – VIDEO

Fanii echipei Watford FC sunt in clumea fericirii dupa ce echipa lor a reusit sa se califice in finala play-off-ului pentru promovarea in prima liga engleza.

In Championship (Liga 2), la finalul sezonului primele doua clasate promoveaza direct in Premier League, iar urmatoarele patru clasate joaca play-off in sistem: semifinale – finala. catsDupa ce in tur au pierdut din deplasare la Leicester City  cu scorul de 1-0, echipa Watford avea nevoie de o victorie cu 1-0 pentru a duce meciul in prelungiri, sau sa invinga la o diferenta de doua goluri daca oaspetii reuseau sa inscrie.

In partida disputat ieri pe Vicarage Road, in fata a 16,142 de suporteri, Watford a deschis scorul in minutul  15 prin Vydra, iar fanii sperau la finala, insa in minutul 19, Leicester a egalat prin Nugent si gazdele trebuiau sa mai inscrie de doua ori. In minutul 65, Vydra reuseste dubla si duce scorul la 2-1, insa nu era suficient.

In minutul 90 centralul Michael Oliver a aratat 4 minute de prelungiri, insa oaspetii au tot tras de timp si s-a ajuns in minutul 90+6, atunci cand cei de la Leicester au obtinut un penalty, spre disperarea celor de la Watford. Anthony Knockaert a executat, insa Almunia a respins pana la acelasi Knockaert care a sutat din nou, insa portarul gazdelor a scos excelent.

Watford a plecat pe un crontraatac fulger, iar in minutul 97, Deeney a marcat golul calificarii in finala de la Wembley.

cats

In finala, Watford va juca impotriva castigatoarei dintre Brighton si Crystal Palace, care se dueleaza astazi in mansa retur a semi-finalei.