Important

SPORT | FC Botoșani urcă în clasament după egalul cu FCSB

FC Botoşani – FCSB, primul meci din play-off, s-a încheiat cu scorul de 2-2. Pentru FC Botoșani a înscris o “dublă” Dugandzic, în timp ce pentru FCSB au punctat Man şi Olaru.

FCSB a început extrem de slab play-off-ul, cu gol primit de la FC Botoşani încă din minutul cinci. Dugandzic a deschis scorul. Roş-albaştrii au revenit repede pe tabela. Dennis Man a înscris superb primul său gol din 2020. FInalul reprizei le-a aparţinut jucătorilor FCSB. Adrian Petre a ratat incredibil posibilitatea de a marca primul său gol în tricoul roş-albastru.

În prelungiri însă, Man i-a pasat perfect lui Olaru, care şi-a adus echipa în avantaj.

Botoșănenii au început excelent şi repriza a doua. Dugandzic a reuşit dubla şi a ajuns la şase goluri marcate în cinci meciuri pentru Botoşani.

Nu s-a mai marcat până la final, dar ambele echipe au avut şanse mari. Lovitura liberă expediată de Coman a fost respinsă de Hankic. La poarta cealaltă, Bălgrădean a fost şi el la post, la şutul lui Keita.

Nici Moruţan nu a fost mai norocos, iar Botoşani – FCSB s-a încheiat 2-2.