SPORT | FC Botoşani s-a despărţit oficial de Ferreira Sant’Clair
![](https://i0.wp.com/www.gazetabt.ro/wp-content/uploads/2012/02/428039_354529411245185_326276874070439_1090463_1784504735_n.jpg?resize=780%2C470&ssl=1)
FC Botoşani a renunţat definitiv la serviciile jucătorului Ferreira Sant’Clair (foto centru), reziliind de comun acord contractul cu acesta. Deoarece nu şi-a găsit alt angajament în România, fotbalistul a preferat să se întoarcă în Brazilia.
“Ferreira a avut şansa sa la Botoşani atât în timpul mandatului lui Marius Popescu cât şi în cel al actualului antrenor al echipei Costel Orac, însă nu a ştiut să profite de ea. Mai mult i s-a atras atenţia de către conducerea tehnică să-şi schimbe atitudinea şi să se pregătească cât mai bine, însă nu a înţeles. Personal am avut nenumărate discuţii cu el să se pună la punct cu pregătirea, însă a crezut că totul e o glumă. Acum s-a convins că nu e deloc aşa şi că la FC Botoşani nu se acceptă jumătăţi de măsură”, a declarat Cornel Şfaiţer, preşedintele executiv al FC Botoşani.