EXCLUSIV | Un jucator din Liga a IV-a a ajuns sa se bata cu FC Timisoara si Gloria Bistrita! INTERVIU AUDIO

A inscris peste 150 de goluri in campionatul judetean de fotbal din Botosani, terminand in sezonul trecut pe prima pozitia cu echipa sa de club. A luat o pauza de 6 luni, timp in care a lucrat in Grecia, iar acum a ajuns sa evolueze in Liga a II-a.

In varsta de 27 de ani, voroneanul Ciprian Liuta a ajuns sa faca parte din lotul celor de la Juventus Bucuresti. Dupa ce fostul jucator al echipei AS Roma, Alexandru Marin, a parasit gruparea bucuresteana, presedintele Marian Rusen a fost nevoit sa gaseasca un alt atacant. Prieten bun cu presedintele FC Botosani, Cornel Sfaiter, Rusen l-a chemat in probe pe jucatorul celor de la FC II Botosani.

“China”, asa cum este poreclit de prieteni a plecat din Botosani imediat dupa ce s-a incheiat sezonul 2010-2011 din Liga a IV-a, el nefiind prezent la meciul din finala Cupei Romaniei de la Dorohoi dintre FC II Botosani si AS Roma, scor 2-4.

Dupa 6 luni, timp in care a lucrat in Grecia, Liuta s-a intors la Botosani cu dorinta de a evolua in Liga a IV-a sau in Liga a III-a, insa sansa a fost de partea sa si ajuns la un club de Liga a II-a. “Nea Cornel mi-a facut relatia asta cu presedintele de la Juventus, domnul Rusen. El a mai fost pe la Vorona cand eu lucram la bar si eram in vederile lui. Acum in iarna fiind liber am fost in probe. Am dat probe o saptamana, am facut vizita medicala, iar acum sunt in contonament la Buzau”, a declarat pentru Gazeta de Botosani, Ciprian Liuta.

Fostul atacant al echipei FC II Botosani a debutat la echipa bucuresteana in partida disputata pe Ilie Oana cu Petrolul Ploiesti, incheiata cu scorul de 3-0 pentru ploiesteni. “Am jucat 45 de minute pe OZN-ul celor de la Ploiesti”, a mai spus ‘China”.