Sport

Valeriu Iftime a făcut marele anunț chiar de Crăciun! FC Botoșani va avaea un nou antrenor

Echipa FC Botoşani a învins vineri, în deplasare, scor 2-0, formaţia Oţelul Galaţi, într-un meci din etapa a 21-a a Superligii. Este prima victorie a sezonului pentru FC Botoşani.

La Galaţi, gazdele au presat, dar nu au reuşit să marcheze sau să producă ocazii mari de gol, iar moldovenii au trimis primul şut pe spaţiul porţii abia în minutul 38.

În minutul 50, golul lui Maciel a fost anulat pentru ofsaid, iar gazdele au rămas în zece din minutul 64, după ce Adrian Rus a primit direct cartonaşul roşu. După trei minute, Eduard Florescu a executat perfect o lovitură liberă şi a deschis scorul, dar gălăţenii nu au avut reacţie şi, în minutul 90+1, Ilicic i-a pasat în careu lui Eduard Florescu, care a reuşit dubla.

FC Botoşani s-a impus cu 2-0, reuşeşte prima victorie a sezonului şi se află tot pe ultimul loc al clasamentului, al 16-lea, cu 12 puncte. Echipa lui Mihai Ciobanu s-a apropiat însă la numai un punct de Dinamo.

Valeriu Iftime a postat pe reţele sociale un mesaj pentru fanii lui FC Botoşani. El susţine că echipa va avea un nou antrenor şi că în două zile va fi anunţat.

”Vă urez tuturor Crăciun fericit, inimă bună şi gând curat!

Vă urez de asemenea şi mă rog să fim mai iubitori, mai iertători, mai milostivi şi să nădăjduim că împreună putem construi o lume cel puţin la fel de bună precum cea în care trăim, dacă nu mai bună!

Pentru cei care iubesc şi care preţuiesc FC Botoşani, îmi pare nespus de rău că anul acesta v-am dezamăgit. Mi-aţi trimis foarte multe mesaje, le-am citit, n-am răspuns la fiecare pentru că nu-i meseria mea să fac asta, dar să ştiţi că ţin cont de tot ceea ce îmi spuneţi. Caut acum şi sper să găsesc un antrenor care cred că o să vă placă. În două zile o să-l şi anunţăm. După care o să mai fac nişte transferuri de fotbalişti şi vă asigur că vom lupta până în ultima zi pentru a nu ajunge în liga a doua.

Să fiţi convinşi că avem încă foarte multe lucruri de spus! Adică avem speranţă, avem argumente şi avem toate instrumentele necesare pentru a lupta şi pentru a face fotbal la Botoşani! Nu doar aşa, ca să respectăm competiţia, cum se spune, ci ca să arătăm că la Botoşani fotbalul nu e deloc un subiect care trebuie uitat!

Vă garantez că, împreună cu asociaţii mei, caut cele mai bune soluţii şi sper din toată inima că le voi şi găsi!

Noi, cei din grupul Elsaco, nu ne dăm deoparte, muncim, insistăm şi sper ca la un moment dat chiar să avem o imensă bucurie!

Vă spun din nou Crăciun fericit, inimă bună şi gând curat!”, este mesajul transmis de Valeriu Iftime, pe pagina sa de Facebook.