Sport

UTA o trimite pe Botoșani cu un pas mai aproape de Liga 2

UTA a învins-o pe Botoșani, scor 1-0, în etapa #3 din play-out-ul Superligii. Unicul gol al partidei a fost marcat de Ibrahima Conte (28 de ani), în minutul 37.

Anunțul momentului în România: „Construim un nou stadion!” » Imagini fabuloase: proiectul e de-a dreptul impunător!

George Nistor, cronică după UTA Arad – FC Botoșani 1-0: În dulcele stil clasic al lui Mircea Rednic

Cu 5.000 de copii în tribune, la Arad, UTA și FC Botoșani s-au înfruntat în meciul care a însemnat, pentru micuții spectatori, chiul sau distracția care anunță weekendul. Gazdele au început mai bine, poate și pentru că uralele ca de puști în carusel sunt de partea lor.

UTA nu doar că a propus, dar a avut și încrederea de a pasa, noțiune pe cale de dispariție în Superliga. Când timpii permit, jucătorii lui Mircea Rednic combină, șutează fără temeri și dezvoltă un joc plăcut pe „pătura” de un verde curat de parcă i-ar fi aparținut baronului Francisc Neuman.

UTA, mai creativă

În flancul drept, Micovschi și Omondi pătrund tot mai mult, iar moldovenii se clatină pe acea parte de teren. Tot ei sunt autorii primelor ocazii, însă efectul de yo-yo îl aduce în minutul 31 pe argentinianul Enzo Lopez în posibilitatea de a marca un gol superb, din foarfecă, dar stâlpul porții se opune. Prea pretențioși pentru mlaștina retrogradării.

Șase minute mai târziu, Conte deschide, cu adevărat, scorul, printr-o lovitură de cap perfectă, la care Ducan nu poate face mai mult.

FC Botoșani, în pană de idei și forță

Dacă la finalul primei reprize raportul cornerelor era de 5-0 pentru „Bătrâna Doamnă”, în a doua parte a meciului, jocul s-a mai ponderat, de teama egalării. FC Botoșani plimbă balonul ca la handbal, în proximitatea careului advers, cu pase scurte, din aproape în aproape. Coordonatori, Florescu și Ofosu. Apar și ocaziile pentru oaspeți, norocul nu.

Același Enzo Lopez se regăsește în două rânduri în situația de marca, din câțiva metri, dar pulsul e altul în zona roșie. Se spune că antrenorul nu poate face nimic în ultimii 30 de metri, s-ar putea aplica și pentru mulți atacanți din play-off.

Se termină 1-0. UTA scapă de emoții pentru moment, iar Bogdan Andone pare condamnat să ducă o luptă în orb în următoarele runde.