ImportantInternational

UCL | CFR Cluj, victorie INCREDIBILA cu Braga in Champions League

CFR Cluj a debutat cu dreptul in grupele Champions League, campioana Romaniei impunandu-se cu scorul de 2-0 pe terenul celor de la Sportin Braga. Ambele reusite ale ardelenilor au purtat semnatura lui Rafael Bastos.

Partida a inceput in nota de dominare a gazdelor, insa usor-usor cei de la CFR au echilibrat meciul. Sougou a tras un prim semnal de alarma cu un sprint stopat de Vinicius cu un fault brutal, Rada a trimis apoi peste poarta dupa un corner executat de Bastos iar Kapetanos a sutat putin pe langa poarta lui Beto de la 20 de metri.

Deschiderea scorului a venit dupa o mare ocazie a portughezilor, Sougou plecand pe contraatac si pasand simplu la Bastos care, ramas singur cu Beto, a indeplinid o formalitate sutand simplu pe coltul scurt.

Gazdele s-au aruncat in atac, insa Salino sau Eder s-au lovit de un portar al romanilor, Mario Felgueiras, in zi mare.

Kapetanos a scapat apoi pe o alta contra, a driblat frumos un fundas advers in careul celor de la Braga, insa sutul sau s-a scurs pe langa bara portii aparata de Beto.

Nici doua minute mai tarziu, Rafael Bastos este lansat in banda stanga, a patruns in careu, scapand de trei adversari, si a dublat avantajul campioanei Romaniei cu un sut superb, la coltul lung.

Pana la pauza, oarecum surprinzator, cei de la Braga au incercat poarta lui Felgueiras aproape exclusiv cu suturi din afara careului, suturi blocate bine de goalkeeperul CFR-ului.

Nici dupa relurea jocului portughezii nu au fost mai inspirati in fata portii. Ruben Micael a avut o reluare din careul mic blocata exceptional de Felgueiras, acelasi mijlocas a incercat poarta cu un sut din afara careului iar Coelho si Custodio si-au vazut si ei tentativele de a inscrie spulberate de portarul clujenilor.

CFR Cluj a debutat perfect in Liga Campionilor si spera la calificarea in primavara europeana.