Liga 1

SPORT | Ultimul meci in Liga 1 din aceasta etapa s-a terminat la egalitate!

FC Vaslui, performera etapei precedente, a smuls o remiza pe terenul celor de la Gaz MetanMedias, moldovenii egaland la ultima faza a partidei, in minutul 94.

Dupa ce au reusit sa umileasca CFR-ul in runda trecuta, “galben-verzii” s-au prezentat modest la Medias, acceptand dominarea gazdelor si parand incapabili sa puna cu adevarat in pericol poarta lui Plesca.

De cealalta parte, Gazul avea presiunea rezultatelor. Dupa trei infrangeri in primele etape se simtea o nevoie acuta de puncte. A fost doar un punct pana la urma, meciul terminandu-se la egalitate, 1-1.

Mediesenii au avut ocaziile in prima parte, insa Sanmartean le-a dat emotii pe final cu un sut pe care scria “gol”. Nu a fost sa fie si s-a intrat la cabine cu scorul din minutul 1.

Dupa pauza s-a rupt si echilibrul. Viveiros a comis un hent in propriul careu, primind al doilea cartonas galben si fiind trimis mai repede la vestiare. Din penaltiul acordat de arbitru a marcat debutantul Robertson.

A urmat un joc agreabil, pe contre, cu oaspetii incercand sa egaleze iar gazdele fortand desprinderea.

Antal a lovit bara in minutul 89 iar dupa aceea Gazul a ramas la randul ei in 10 jucatori, Llullaku fiind eliminat pentru cumul de cartonase.

La ultima faza a meciului, in minutul 4 de prelungiri, Caue a restabilit egalitatea.

Scor final, Gaz Metan – FC Vaslui 1-1.

Echipele de start:

GAZ METAN MEDIAS: Plesca – Zaharia, Muth, Trtovac, Buzean – Tahar, O. Covaciu – A. Munteanu, Vitinho, C. Petre – J. Robertson
Rezerve: Greab, Ciuca, R. Avram, Cojocnean, Lullaku, F. Bravo, C. Gheorghe

FC VASLUI: Cerniauskas – Viveiros, Celeban, Varela, Salageanu – Caue, Lovrecic – Antal, Sanmartean, Wilk – Buhaescu
Rezerve: Straton, Cordos, Pozder, Nenita, I. Balauru, A. Enescu, Buziuc

Arbitru Ovidiu Hategan. Asistenti: Marius Nicoara si Daniel Mitruti