Liga 1

SPORT | Steaua, victorie la scor cu Vardar Skopje in Champions League

Steaua a debutat cu dreptul in Liga Campionilor, “ros-albastrii” invingand fara probleme, scor 3-0, gruparea macedoneana Vardar Skopje. Partida a contat pentru prima mansa a turului II preliminar din Champions League.

Tehnicianul formatiei din bulevardul Ghencea, Laurentiu Reghecampf, a facut o singura schimbare fata de meciul cu Petrolul, din Supercupa, Nicusor Stanciu fiind titularizat in locul lui Gabi Iancu.

Campionii Romaniei au inceput bine partida de pe National Arena, Stanciu si Nikolici luandu-l la tinta pe portarul Pavlovic. Dupa cateva minute, atacantul muntenegrean a ratat din nou din pozitie foarte buna.

Cristi Tanase a deschis scorul in minutul 12. A fost un sut al lui Adi Popa, balonul a lovit bara si a revenit in teren, “Dodel” reluand din prima in poarta lui Vardar.

Imediat, capitanul Bourceanu a executat surprinzator o lovitura libera, portarul lui Vardar a scos de la vinclu iar mingea a lovit bara transversala. Acelasi goalkeeper Pavlovic a avut interventii bune in fata lui Stanciu si Popa, insa s-a recunoscut invins pentru a doua oara in minutul 21.

Bourceanu a executat bine un corner, Pintilii a reluat perfect cu capul, pe coltul lung, pentru 2-0.

In prelungirile primei reprize a fost inscris si golul trei. Faza a plecat de la Bourceanu, care a pasat bine pentru Stanciu, acesta a pierdut balonul in marginea careului advers, Popa a intervenit si a sutat din prima. Mingea a izbit bara dupa care l-a lovit pe portarul lui Vardar si a intrat in plasa portii.

Repriza secunda a insemnat un festival de ratari cu jucatorii adusi de Meme Stoica, Tatu si Piovaccari, in prim-plan.

Atacantul italian imprumutat de la Sampdoria a produs rumoare in tribune, ratand din toate pozitiile posibile. Piovaccari a fost “secondat” de Tatu si Iancu la capitolul oportunitati irosite.

Steaua s-a impus fara probleme in fata lui Vardar si nu pare ca va avea probleme in returul de la Skopje.

Cum calificarea in turul III preliminar al Ligii Campionilor este asigurata in proportie de 99%, “ros-albastrii” viseaza cu ochii deschisi la grupele competitiei.