International

SPORT | Spania invinge Italia la penaltiuri si merge in finala Cupei Confederatiilor

Spania s-a calificat in finala Cupei Confederatiilor dupa ce a invins la loviturile de departajare Italia cu scorul de 7-6. Pe durata timpului regulamentar scorul a fost 0-0.

Italienii au surprins in startul partidei, cu un pressing sufocant concretizat prin cateva oportunitati in careul lui Casillas.

Spania, mai slaba ca oricand, a tremurat serios in minutul 36, cand Maggio a reluat cu capul din sase metri in Casillas, la cea mai mare ocazie de gol din prima parte.

Ibericii au raspuns prin Torres, cu un sut putin pe langa poarta, dar la pauza scorul a fost alb.

Tabela a ramas neschimbata si dupa repriza a doua, una in care pragmatismul a fost ridicat la rang de arta.

Jocul a mers astfel in prelungiri, unde Spania si-a mai revenit, chiar daca italienii au fost aproape de gol in minutul 94, cand Giaccherini a lovit bara.

Spaniolii au avut si ei o bara, in minutul 114, la un sut trimis de Xavi de la 30 de metri, pe care Buffon l-a respins cu mari emotii.

Cum niciuna dintre combatante nu a reusit sa inscrie, s-a ajuns la loviturile de departajare, castigate in cele din urma de Spania dupa o serie incredibila de 12 goluri consecutive.

“Groparul” Italiei a fost fundasul Bonucci, care a sutat mult peste poarta.

Pentru spanioli au marcat Xavi, Iniesta, Pique, Ramos, Mata, Busquets si Navas, in timp ce golurile italienilor au fost reusite de Candreva, Aquillani, De Rossi, Giovinco, Pirlo si Montolivo.

In finala, Spania va intalni Brazilia, luni dimineata de la ora 1:00.