Sport

SPORT | Simona Halep, calificată după trei seturi în turul al treilea la Indian Wells (WTA)

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul trei mondial, a avut nevoie de trei seturi pentru a trece de rusoaica Daria Gavrilova, cu 2-6, 6-1, 6-2, vineri, în runda secundă a turneului WTA de la Indian Wells (California), dotat cu premii totale de 5.381.235 dolari, informează AGERPRES.

Halep (23 ani), a treia favorită a competiției, a evoluat foarte slab în primul set, în care a condus o singură dată, cu 2-1, după un break reușit. Gavrilova (21 ani), venită din calificări, a a dat o replică foarte bună și a câștigat joc după joc, adjudecându-și setul cu 6-2, în 35 de minute.

În setul al doilea, Halep a făcut break-ul la debut, dar apoi și-a pierdut serviciul (1-1). Simona a reușit un nou break, apoi (2-1), a salvat o minge de 2-2 și s-a desprins, încheind un set deloc facil, cu 6-1, în 38 de minute.

În decisiv, Simona Halep a condus cu 1-0, după ce a salvat o minge de break, Gavrilova (numărul 106 mondial) a egalat, constănțeanca și-a luat din nou serviciul, iar apoi a realizat un break pentru 3-1. Halep s-a desprins la 4-1, câștigând setul cu 6-2, în 37 de minute.

Simona a comis 7 duble greșeli în acest meci, față de 9 ale adversarei

Halep și-a asigurat un cec de 31.670 dolari și 55 de puncte WTA, iar viitoarea adversară va fi o americană, Sachia Vickery sau Varvara Lepchenko (N. 26). Simona a întâlnit-o până acum doar pe Lepchenko (31 WTA), pe care a învins-o anul trecut în turul al doilea la Australian Open, cu 4-6, 6-0, 6-1.

Sursa: antena3.ro