International

SPORT | România – Turcia 0-2. Golurile lui Burak Yilmaz și Erdinc au trimis naționala noastră pe locul 4 în grupă

România a pierdut meciul cu Turcia, din preliminariile Campionatului Mondial din 2014, și a coborât direct pe locul 4 în grupă. Marica putea reedita performanţa din disputa cu Ungaria, când a înscris încă din primele secunde.

De această dată, Kaya a intervenit cu preţul unui cartonaş. Jucătorii lui Fatih Terim au gafat și în minutul 6, însă Pintilii nu a putut profita. Burak Yilmaz i-a dat emoţii lui Tătăruşanu peste cateva minute, iar la cealaltă poartă, Tănase a avut o execuție excelentă, dar Erkin s-a opus deschiderii scorului.

Yilmaz nu a mai ratat în minutul 22. Vârful de 28 de ani a reluat cu capul dintre Chiricheş şi Goian şi a deschis scorul pe Arena Naţională. Tricolorii au cerut acordarea unei lovituri de pedeapsă la intervenţia lui Toprak, dar arbitrul a fost de neînduplecat şi s-a intrat la pauză cu 0-1. După revenirea de la cabine, Tătăruşanu a avut o intervenţie providenţială la şutul lui Bulut. Adi Popa putea fi eroul României, însă şutul său a lovit bara porţii lui Demirel.

Stancu şi Goian au semnat ultimele ratări ale jucătorilor lui Piţurcă. Dacă execuţia atacantului de la Genclerbirligi nu a fost cadrată, Goian a trimis în braţele portarului advers, din poziţie ideală. În ultimul minut al prelungirilor, Erdinc a înscris şi a stabilit rezultatul final, 2-0 pentru Turcia.

Până la finalul fazei grupelor se vor mai disputa două etape, astfel: 11 octombrie: Andorra – România, Estonia – Turcia, Olanda – Ungaria; 15 octombrie: Ungaria – Andorra; România – Estonia; Turcia – Olanda.

sursa: digisport.ro