InternationalSport

SPORT | REAL MADRID, noul lider din Spania. BARCELONA a pierdut aseară la Sociedad

FC Barcelona a pierdut sâmbătă seară, scor 1-3, meciul cu Real Sociedad, din etapa a 25-a a primei ligi spaniole

Din 2007 nu a mai câştigat Barcelona pe ”Anoeta” în faţa lui Real Sociedad. O serie negativă care a continuat duminică seara pentru catalani, după ce echipa lui Gerardo Martino a cedat cu 3-1 în faţa formaţiei care a ocupat locul 4 în sezonul precedent din Primera.

Scorul a fost deschis în minutul 32, după ce Song şi-a introdus balonul în proprie poartă, după un duel aerian cu Gorka Elustondo. Degeaba a egalat Messi (36). Linia de fund improvizată – Montoya, Pique, Bartra, Adriano – a cedat de încă două ori, cu largul concurs al lui Valdes. Griezmann (54) şi Zurutuza (59) au stabilit scorul final, catalanii nerevenindu-şi în ultima jumătate de oră.

Probabil că a fost o greşeală să nu fac schimbări la 1-1. Îmi asum rezultatul”, a declarat antrenorul Barcei, Tata Martino, care a fost eliminat la pauza partidei. Nici măcar talismanul Alex Song n-a mai ajutat-o pe Barca, echipa catalană pierzând pentru prima dată în 31 de partide când camerunezul a fost pe teren în La Liga.

Barcleona e pe 2 în Primera, cu 60 de puncte, la 3 puncte de liderul Real Madrid, care a caştigat cu 3-0, cu Elche.

Sursa: prosport.ro