Sport

SPORT | Posibila adversară a FC Botoșani în Europa League, Legia Varșovia, egal cu Steaua într-un amical

Contra Legiei Varşovia, într-un meci amical pe care echipa sa l-a terminat la egalitate, scor 1-1, Mirel Rădoi a avut şansa de a-i vedea pentru a doua oară la lucru pe stelişti în cantonamentul din Austria, după înfrângerea cu Klagenfurt, 4-5.

În faţa unui adversar masiv, dar rigid şi lipsit de inspiraţie, Steaua a făcut un meci bun pentru perioada de început a pregătirii, pe care l-a început ezitant, dar pe care l-a terminat în ofensivă, profitând de căderea fizică a polonezilor. Dintre noile achiziţii, Tudorie a primit 60 de minute, Vlad Mihalcea, tânărul de doar 16 ani, a intrat pe teren în minutul 66 în locul lui Tănase, în timp ce Muniru a evoluat în ultimele 20 de minute, înlocuindu-l pe Ionuţ Neagu.

Una dintre concluziile amicalului cu Legia este că Steaua sub comanda lui Rădoi se desprinde de stilul impus de Costel Gâlcă. Încercarea de posesie prelungită a balonului şi jocul de pase promovate de fostul antrenor din Ghencea au fost înlocuite rapid de un pressing avansat, care aduce aminte de perioada în care Laurenţiu Reghecampf stătea pe banca tehnică, o disponibilitate mai mare la efort şi un joc ofensiv ceva mai direct, dar la fel de ineficient.