Liga 1

SPORT | Popovici a explicat tactica defensiva! Vezi de ce l-a scos pe Cirjan si l-a introdus pe Taban!

Cele doua puncte pierdute ieri cu Sageata Navodari nu se datoreaza doar gafei facute de portarul Vasile Curileac in minutul 87, ci si pentru ca botosanenii s-au retras in aparare dupa marcarea golului lui George Cirjan.

FC Botosani a demonstrat in partida cu Sageata ca este o echipa mica si principalul “vinovat” este antrenorul Cristi Popovici, care la 1-0 l-a scos de pe teren pe cel mai periculos jucator al botosanenilor, George Cirjan, in locul sau intrand mijlocasul defensiv Georga Taban.

Popovici a explicat la conferinta de presa mutarea. “Cârjan a cerut schimbarea. Are glezna umflată şi nu ştiu dacă îl am în etapa următoare. El a cerut schimbarea pentru că a simţit că nu mai poate”, a spus Cristi Popovici.

Totusi, daca vroia ca FC Botosani sa nu ramana descoperita in atac, il putea introduce pe Ionut Matei in locului lui Cirjan. Matei a fost introdus in joc in minutul 89, insa in locului lui Hadnagy si dupa ce am fost egalati. Oare si Hadnagy a cerut schimbare?

“Era un lucru daca Popovici mai baga inca un portar. Cu doi portari castigam meciul”