Liga 1

SPORT | Pandurii a invins lejer pe Brasov! Dupa Timisoara, si Navodariul a invins la debutul in Liga 1!

Echipa Pandurii Targu Jiu a dispus de FC Brasov cu 3-1, in prima etapa din Liga I, sezonul 2013/2014, golurile fiind marcate de Matulevicius, o dubla, plus Paraskevas pentru gazde, respectiv Fonseca, pe final de meci, pentru ardeleni.

Primele 20 de minute au fost extrem de bune pentru gazde, care cu un joc bine organizat si inspirat mai ales in ofensiva, au reusit sa se distanteze pe tabela. Mai intai Matulevicius a marcat un gol usor, aproape cu poarta goala, dupa o pasa inspirata in lung de linie a lui Nicoara.

2-0 s-a facut in minutul 21, cand Paraskevas a marcat dupa un corner. A fost o centrare a lui Nistor la bara a doua, iar fundasul Pandurilor s-a inaltat bine si a marcat fara sperante pentru Marinescu. Brasovul nu a miscat nimic nici pe finalul primei parti, dar nici la debutul partii secunde, cand dupa 15 minute s-a facut 3-0.

Acelasi Matulevicius a reluat in poarta lui Marinescu, de data asta dupa un lob fin, fiind singur cu portarul oaspete, ulterior unei pase exceptionale venite de la brazilianul Eric.

Meciul nu avea insa sa se termine, fara un gol de onoare pentru Brasov. Acesta a venit in minutul 82, un gol frumos venit din partea lui Fonseca, fotbalist proaspat intrat pe teren, un vole cu piciorul stang, la coltul scurt al lui Lazar.

Intr-un alt meci disputat tot de la ora 19:00, nou-promovata Sageata Navodari a invins cu 1-0 pe Gaz Metan Medias, golul fiind marcat de Viorel Dinu cu o lovitura de cap.