Liga 1

SPORT | Liga1: CFR Cluj a obtinut prima victorie! Rednic si-a dat demisia!

Mircea Rednic s-a despartit de CFR Cluj printr-o victorie, prima din acest sezon. Clujenii au invinsViitorul lui Hagi cu 2-1, dupa un meci tensionat.

Echipa lui Hagi a avut cele mai mari ocazii din prima parte, insa la pauza clujenii au intrat in avantaj.

Paul Batin a speculat o greseala de preluare comisa la mijlocul terenului si l-a invins pe Vatca printr-un sut la coltul lung.

La sase de minute de la reluare, Gavra a egalat pentru Viitorul, iar de aici meciul s-a tensionat.

Vatca a gresit stupid si a primit un cartonas rosu pentru un fault in suprafata de pedeapsa in minutul 67, insa Deac a ratat penaltiul.

Minutul 74 l-a scos din nou la lumina pe Paul Batin, care a reusit dubla.

Dupa acest rezultat, CFR Cluj obtine prima victorie din acest sezon si acumuleaza 5 puncte, in timp ce Viitorul are doar un punct.

“Puriul” a ales să se despartă de ardeleni pe cale amiabilă şi nu îşi reproşează faptul că schimbat foarte mult echipa după meciul de la Vaslui.

“Au fost primele 3 puncte şi totodată şi ultimele. Nu mi s-a cerut demisia, dar mi-o dau eu. E o despărţire pe cale amiabilă.

Eu am antrenat echipa, nu mi-a făcut nimeni echipa, spun asta pentru că s-au auzit nişte lucruri.

Nu m-am simţit trădat de jucători, de fapt nu de toţi. Cred că a fost normal să schimb ceva faţă de meciul de la Vaslui, cînd am luat 4 goluri. Dacă am deranjat pe cineva, asta este.

Nu mai antrenez niciodată în România. Am mai zis-o, dar acum chiar e definitiv. Sigur aşa voi face“, a spus Rednic la DolceSport.

Etapa urmatoare, CFR Cluj va intalni Steaua in deplasare, iar Viitorul va primi vizita lui Gaz Metan Medias.