InternationalSport

SPORT | Liga Campionilor. Barcelona câştigă în Anglia după unele decizii controversate ale arbitrului. PSG, victorie impresionantă în Germania.

Barcelona a câştigat pe Etihad turul cu Manchester City, 2-0, în timp ce PSG este ca şi calificată după 4-0 pe terenul lui Leverkusen

• Ibrahimovic a reuşit o dublă pentru PSG, în timp ce Messi a ajuns la al 66-lea gol în cupele europene

Poate cel mai interesant meci al optimilor s-a jucat pe stadionul lui Manchester City. Echipele cu cele mai puternice atacuri din Europa au fost trase din urnă pentru a se lupta pentru un loc în sferturi. Cu un joc de pase impecabil, Barcelona a ştiut ce să facă, şi anume, nu i-a dat mingea lui City, o formaţie foarte periculoasă pe fază ofensivă. După o primă repriză fără prea multe ocazii, meciul s-a aprins în minutul 53, când un tackling neinspirat al lui Demichelis, în postură de ultim apărător, a făcut ca Barcelona să beneficieze de un penalty şi un om în plus. Messi a transformat, iar misiunea catalanilor s-a uşurat vizibil. Alves a făcut 2-0 în minutul 90, iar City se vede în situaţia să fie la un pas de eliminare în poate cel mai bun sezon din istorie.

PSG se luptă cu minunile

În celălalt meci al serii lucrurile au fost mult mai simple. PSG a câştigat fără drept de apel pe terenul lui Bayer Leverkusen, cu 4-0. Matuidi, Ibrahimovic (2) şi Cabaye au semnat cele patru reuşite ale parizienilor, care se gândesc deja la sferturile de finală.

Manchester City – Barcelona 0-2, Leverkusen – PSG 0-4

Sursa: prosport.ro