Victorie pentru FC Botosani in cel de-al treilea amical din Turcia. Elevii lui Costel Orac au trecut cu scorul de 1-0 de rusii de la FC Neftekhimik Nizhnekamsk, echipa satelit a celor de la Rubin Kazan.

FC Botosani a inceput bine meciul si au avut doua ocazii mari in prima repriza prin Ghiceanu si Homneac, care au ratat singuri cu portarul advers. In repriza a doua Lorincz a reusit sa marcheze cu capul, dupa un corner executat de Vali Bordeanu.

FC Botosani: Curileac (60 Alin Bordeanu) – Balan (46 Patache), Cip. Dinu, Poverlovici (60 Lorincz), Acsinte – Cip. Stanciu ( 46 Vali Bordeanu), Todoran (80 Stancoschi), Vasvari, Matis (60 Vintila) – Ghiceanu (60 Chisu), Homneac (46 M. Matei).