ImportantLiga 4

SPORT | Egal in derby-ul etapei! Luceafarul e 90 % campioana, dupa 0-0 cu CS Dante – GALERIE FOTO

Meciul dintre CS Dante si Luceafarul Mihai Eminescu s-a terminat asa cum a inceput, cu scorul de 0-0. Gazdele sperau intr-o victorie pentru a relansa lupta promovarii, insa nu a reusit si “luceferii” sunt campioni in proportie de 90 %, desi mai sunt in joc 15 puncte.

Prima ocazie clara a partidei, care s-a jucat la Roma, a apartinut gazdelor. In minutul 25, Negrut patrunde in careu, suteaza puternic, balonul loveste bara din dreapta, ajunge pana la Daniliuc, care nu poate inscrie din 6 m.

In minutul 30, CS Dante a avut o noua ocazie de a marcat prin Gradinaru, care a reluat balonul cu capul, putin peste poarta aparata de Satco, dupa o centrare a lui Bulgaru. Peste inca 10 minute, Maxim patrunde la marginea careului mare si suteaza cu efect cu piciorul drept, mingea trecand la cativa centimetri de bara.

In minutul 44 a venit si prima ocazie mare pentru Luceafarul, atunci cand “vitezomanul” Netbai a intrat in careu, a sutat cu stangul spre poarta, insa Mutu a respins. Mingea a ajuns la Andries care de la marginea careului mic a sutat in blocajul fundasilor adversi.

Dupa o prima repriza in care oaspetii au dominat la capitolul posesie, iar gazdele la capitolul ocazii, se anunta o repriza secunda la fel de echilibrata. DANTE LUCEAFARUL 197In startul partii a doua, Suiu a ajuns in careul Luceafarului, insa a sutat incredibil peste poarta. In minutul 70, Dolhescu putea deschide scorul, insa suturile sale nu au trimis balonul in poarta. In prima faza a respins Mutu, dupa care a trimis peste poarta.

In minutul 80 s-a inregistrat cea mai mare ocazie a meciului. “Vitezomanul” Netbai a facut ce a vrut cu apararea gazdelor, iar dupa ce a driblat tot in careu, a sutat incredibil putin peste poarta, desi era convins ca-l va invinge pe Mutu.

Partida s-a terminat cu un cartonas rosu incasat in minutul 85 de Andries pentru doua “galbene”.

In Liga a IV-a mai sunt de jucat 5 partide, iar Luceafarul are 67 de puncte, in timp Dante a acumulat 59 de puncte. Teoretic se mai pot intampla multe, practic insa e foarte greu ca Luceafarul sa piarda titlul de campioana.