Liga 2

SPORT | Bun si-un egal! FC Botosani se intoarce cu un punct de la Buftea!

FC Botosani a ratat sansa de a se distanta la 5 puncte de ocupanta locului doi, dupa un rezultat de egalitate obtinut la Buftea.

Dupa o prima repriza foarte slaba pentru ambele echipe, FC Botosani a deschis scorul in minutul 53 prin Catalin Vraciu, care a primit o pasa in careu de la Fulop si a marcat in poarta goala. Ilfovenii au fost la un pas de egalare, dupa o neintelegere intre Poverlovici si Dani Vlad, dar sutul trimis de Vali Alexandru a lovit bara.

In minutul 74, FC Botosani se putea desprinde pe tabela, insa balonul trimis cu capul de George Cirjan a lovit bara transversala a portii aparate de Bolboasa. Peste numai doua minute,  Codoban face o cursa de senzatie pe partea stanga, Ciprian Dinu il scapa din marcaj pe Bitfoi, care impinge mingea in plasa din 3 metri.

Scor final 1-1 si FC Botosani pierde doua puncte pe final de meci, insa castiga totusi un punct care ne mentine la trei puncte distantanta fata ce celelalte pretendente la promovare.

Pentru FC Botosani urmeaza saptamana viitoare meciul de pe teren propriu cu Chindia Targoviste.

►Buftea: Bolboaşă – Tudorache, Viţelaru, Marciuc, Artiom Karamyan (cpt.) – Codoban, Al. Dragomir, Udrea, Arman Karamyan – Konyeha, Val. Alexandru
Rezerve: Stamatin – Coandă, Bîtfoi, Venţer, Teleoacă, Muscă, Duca
Antrenor: Valentin Bădoi

►Botoşani: Vl. Dani – Ţepeş, Poverlovici, C. Dinu (cpt.), Acsinte – Fulop, Vaşvari, Croitoru, Vraciu – Cârjan, Hadnagy
Rezerve: Petrache – Taban, Maghici, Gafiţa, Ignea, Mbella, Boghian
Antrenor: Cristian Popovici