Liga 2Sport

Astăzi, FC Rapid 1923 – FC Botoşani

Partida dintre FC Rapid 1923 și FC Botoşani, se va disputa, astăzi, 2 aprilie, de la orele 20.30.

Runda a 3-a din play-out programează un veritabil duel pentru cele două locuri care asigură prezenţa la barajul pentru cupele europene, adversare fiind Rapid şi FC Botoşani, nimeni altele decât singurele echipe care au câştigat câte șase puncte în precedentele etape din această fază a competiţiei.

Giuleştenii sunt neînvinşi pe teren propriu din 24 septembrie 2021, Rapid – FC Voluntari 0-1. Au urmat patru succese şi șase rezultate de egalitate.

De partea cealaltă, moldovenii sunt fără victorie în deplasare din 5 noiembrie 2021, FC Argeş – FC Botoşani 0-1. În tot acest interval, elevii lui Marius Croitoru au înregistrat în deplasare patru remize şi trei înfrângeri.

19 dintre cele 38 de goluri înscrise de rapidişti în acest sezon au fost marcate în prima repriză, dintre care 11 până în minutul 15.

FC Botoşani a înscris de 39 de ori în cele 32 de jocuri din ediţia curentă, dintre care 23 de goluri au fost marcate în partea secundă.

Rapid şi FC Botoşani s-au ma întâlnit de patru ori în principala competiţie internă, fiecare şi-a trecut în cont câte o victorie, iar alte două jocuri s-au terminat la egalitate.

Primele confruntări au avut loc în ediţia 2014-2015, când FC Botoşani s-a impus acasă cu 3-0 (marcatori Martinus, Ngankam, Vaşvari – penalty) şi a remizat pe terenul Rapidului, scor 2-2 (goluri înscrise de E. Oriol, Săpunaru penalty / Ivanovici, Vaşvari penalty).

Cea mai recentă dispută directă: 18 decembrie 2021, Rapid – FC Botoşani 1-1 (Marzouk / Tîrcoveanu).

Mediile de vârstă:

Rapid – 25 ani şi 9 luni

În cazul în care va fi utilizat, Dragoş Grigore va bifa meciul 150 pe prima scenă din România.