Liga 1

SPORT | Brasovul smulge o remiza cu nou promovata Navodari

FC Brasov a avut mari emotii in meciul cu nou promovata Sageata Navodari, “stegarii” smulgand o remiza, scor 1-1, cu un gol marcat in prelungiri.

Intalnirea de la poalele Tampei a debutat pe o caldura infernala, termometrele aratand nu mai putin de 36 de grade Celsius la ora 19.00. Chiar si in aceasta atmosfera incinsa jucatorii celor doua formatii au incercat si pe alocuri chiar au reusit sa ofere un spectacol agreabil.

Prima ocazie le-a apartinut gazdelor, Panagopoulos respingand sutul lui Paun, pentru ca dupa numai cateva minute N’Doye sa anunte intentiile oaspetilor.

Dupa ce minutele au inceput sa se scurga, la fel s-a intamplat si cu entuziasmul din teren, fotbalistii parand afectati de canicula.

Partea secunda a fost similara cu prima, cu un debut bun pentru ambele echipe, ritmul scazand sensibil dupa trecerea minutelor.

Paun a avut o sansa mare de gol in minutul 57, cand a sutat pe langa poarta, iar Chitu a dat replica pentru gazde, irosind o oportunitate uriasa.

Un moment mai putin intalnit pe stadioane a facut deliciul publicului spectator dupa aproximativ o ora de joc. Tigoianu a iesit la margine pentru a primi ingrijiri medicale si, intre timp, a fost schimbat de antrenor. Jucatorul nu a observat mutarea iar dupa ce si-a revenit a intrat din nou pe teren, Sageata avand pentru cateva secunde 12 jucatori.

Golul echipei din Navodari a venit in minutul 71, atunci cand balonul centrat de Viorel Dinu l-a lovit pe Chitu si a poposit in poarta lui Marinescu.

Gazdele au avut cateva momente de cadere, insa si-au reveni si au restabilit egalitatea in prelungiri, Ionescu transformand frumos o lovitura libera.

Ultimele minute au fost tensionate, Ousmane N’Doye fiind eliminat dupa o intrare violenta, cu talpa in fata.

Tabela nu a mai fost modificata pana la fluierul de final, astfel ca Sageata are parte de un debut de vis in Liga 1, fara infrangere dupa primele doua partide.

Echipele de start:

FC Brasov: Marinescu – Straut, Oltean, Machado, Serginho – Paun, Santos, Mateiu, Tatar – Dias, Buga
Rezerve: Mutu, Enceanu, Madeira, Fonseca, Popa, Vagner, Ionescu

Sageata Navodari: Panagopoulos – Petelu, Popa, Munteanu, Filip II – N’Doye, Muzac – Florean, Viorel Dinu, Tigoianu – Roman II
Rezerve: Gordin, Chitu, Vezan, Chiacu, Lupu, Iordache