International

SPORT | Bayern Munchen o umileste pe Barcelona si merge in finala Ligii Campionilor (Video)

Bayern Munchen s-a calificat, miercuri seara, in finala Ligii Campionilor. Dupa ce in tur au invins cu 4-0, bavarezii s-au impus si in returul semifinalei cu FC Barcelona, scor 3-0 pe Nou Camp.

Astfel, campioana Germaniei merge in ultimul act al celei mai importante competitii intercluburi din Europa cu un incredibil scor general de 7-0!

Lipsita de Messi, tinut doar pe banca de rezerve din cauza unei accidentari, Barcelona n-a putut sa reuseasca minunea si sa intoarca scorul din tur, ba chiar a fost batuta si pe teren propriu, in fata a peste 90.000 de spectatori.

Dupa o prima repriza lipsita de goluri si cu putine ocazii, nemtii s-au dezlantuit in partea secunda. Robben a deschis scorul la doar 4 minute dupa ce echipele au iesit de la cabine, cu un sut splendid de la 15 metri.

A fost momentul in care catalanii au realizat cu adevarat ca nu mai au nicio sansa la calificare. De partea cealalta, Bayern n-a mai fortat, dar tot a reusit sa mai inscrie doua goluri.

In minutul 72, Pique a trimis mingea in propria poarta, in urma unei centrari din partea stanga a lui Ribery.

Acelasi Ribery a stat la originea si celui de-al treilea gol, reusit de Muller, in minutul 77, dupa o centrare perfecta a mijlocasului francez.

O calificare neasteptat de usoara obtinuta de Bayern Munchen, care o va intalni la 25 mai in finala Ligii Campionilor pe Borussia Dortmund, intr-o finala 100% germana.