Liga 1

SPORT | Atentie! Brasovenii au facut egal la Petrolul Ploiesti – REZULTATE

Viitoarea adversara a echipei FC Botosani in Liga 1, FC Brasov, a remizat in aceasta seara, scor 0-0, in deplasarea de la Petrolul Ploiesti.

Meciul nu a reprezentat deloc un real spectacol fotbalistic pentru fanii ploiesteni, veniti in numar relativ mare, in ultima reprezentatie a favoritilor lor, inainte de returul decisiv cu Vitesse din Olanda, din turul III preliminar Europa League.

Gazdele au lovit de trei ori bara in acest joc, in care au fost extrem de ghinionisti, dar au avut in fata si o echipa foarte bine organizata in aparare. Grozav putea deschide scorul in chiar minutul trei, insa a luftat incredibil din doar 6 metri, cu poarta goala.

Camara a luat si el la tinta bara in minutul 13, dupa o pasa de efect a lui Priso. A fost imitat de Mustivar apoi, in minutul 61, dar si de Boudjemaa, cu 5 minute inainte de final. Brasovul putea sa castige prin Mateiu, care a trimis si el in transversala, la capatul unei ore de joc.

Este al doilea egal consecutiv pentru ambele grupari, dupa ce fiecare din ele a facut un 1-1 runda trecuta, Petrolul cu Pandurii, iar Brasovul cu Sageata Navodari.

Echipele de start:

Petrolul: Pecanha – Achim, Manasse, Geraldo, Guillherme – Mustivar, De Lucas – Priso, Teixeira, Grozav – Camara.

Rezerve: Povilas, Alcenat, Boudjemaa, Hamza, Hoban, Romario, Dore.

FC Brasov: Marinescu – Straut, Oltean, Machado, Ionescu – Vagner, Mateiu, B. Madeira, D. Santos, Tatar – Fonseca.

Rezerve: Iacob, Serginho, Dias, Buga, Paun, Danquah, Potecu.

Rezultatele inregistrate astazi:

Corona Brasov – Astra Giurgiu 2-5 (Stanescu 42′, Olariu 48′ / Fatai 20′, 33′. Budescu 27′, 30′, De Amorim 86′)

Pandurii Targu Jiu – Otelul Galati 2-1 (Paraskevas 47′, Eric 90’+2 / Astafei 20′)

Etapa a inceput vineri cu jocul “U” Cluj – Ceahlaul Piatra Neamt 1-1, pentru a continua sambata tot cu un rezultat de egalitate, intre FC Botosani si Sageata Navodari, scor tot 1-1.