Liga 1Sport

Poli Iași – FC Botoșani 0-1

Politehnica Iași a pierdut derby-ul Moldovei cu FC Botoșani scor 0-1. Albanezul Fili a marcat unicul gol al partidei, în minutul 89.

Al Mawas a avut prima ocazie importantă a partidei în minutul 7, după ce a centrat în fața porții, dar colegii săi nu au putut relua mingea în poarta lui Brănescu.

FC Botoșani 0-1 a dat lovitura în minutul 89

Roman l-a pus la încercare pe portarul Iașiului cu un șut puternic în minutul 32, dar acesta a respins. Replica gazdelor a venit prin Popadiuc, care a trimis peste poartă din poziție ideală în minutul 38.

După pauză, Ashkovski și Florescu au mai bifat două ocazii, dar fără prea mari probleme pentru Brănescu.

A urmat un șut puternic semnat de Onea, în minutul 78, puțin pe lângă poarta lui Hankic. Fili a înscris în minutul 89 unicul gol al partidei după ce Papa a centrat în careu. Fernandez nu a putut relua cu capul, dar mingea a ajuns la atacantul albanez, care nu a iertat din fața porții, iar Poli Iași – FC Botoșani s-a încheiat 0-1.

După acest meci, Botoșaniul a urcat pe locul opt, cu 21 de puncte, iar Poli Iași, cu 15 puncte, a rămas pe ultimul loc în Liga 1, potrivit digisport.ro