ImportantLiga 4

LIGA 4 | A inviat din propria cenusa! AS Roma a spulberat pe FC Paltinis (7-2) – GALERIE FOTO

Omul de afaceri Daniel Timofte le-a facut ziua fericita jucatorilor romani, dar si suporterilor echipei AS Roma. La un pas de a fi exclusa din campionat, AS Roma a “inviat” astazi odata cu plata datoriei catre AJF Botosani.

De la ora 15:00, romanii au intalnit echipa primarului Costel Romanescu, FC Paltinis. Inainte de meci, presedintele Gica Tabultoc, impreuna cu noul finantator Daniel Timofte, au avut o discutie cu jucatorii, acestia intrand foarte motivati pe teren, atat de motivati ca in minutul 12 era deja 2-0.

Mai intai in minutul 5, Carabus patrunde pe partea dreapta, centreaza in careu, balonul este respins de Alibu, insa pana la Liuta care a deschis scorul. Peste numai 7 minute, Liuta patrunde in careu, este faultat de acelasi Alibu, iar centralul Dumitru Branza arata punctul de 11 m. Transforma Irimia, iar scorul era 2-0. In minutul 21, capitanul romanilor, Razvan Carabus, devenit la echipa cel mai bun pasator, ii centreaza in careu lui Irimia, iar atacantul Romei inscrie spectaculos pentru 3-0, reusind astfel dubla. In minutul 30 scorul a devenit 4-0, pentru ca Liuta a reusit si el dubla cu un sut langa bara din dreapta.Pe finalul primei reprize jocul s-a mai echilibrat, iar pana la pauza oaspetii au redus din diferenta prin Esanu si Palalaie, iar scorul pauzei a fost 4-2.

In repriza secunda cei care au controlat jocul au fost gazdele, care au mai punctat odata prin Vasile Irimia, atacantul romanilor reusind hatrick-ul. In minutul 80, Carabus mai da o pasa de senzatie, iar la finalizare a fost Ciprian Liuta, care a inscris si el golul cu numarul trei in acest meci. In minutul 83, acelasi Liuta scapa singur spre poarta si marcheaza cu exteriorul la coltul lung, reusind sa duca scorul la 7-2.

Capitanul gazdelor, Razvan Carabus, a fost la un pas de a marca cel mai frumos gol al meciului. Claudiu Corneanu a centrat din interiorul careului de 16 m, iar Carabus a facut o “foarfeca” de toata frumusetea, insa balonul a trecut putin peste poarta.De precizat faptul ca in repriza secunda au ajuns la meci si primarul Gheorghe Birliga, insotit de viceprimarul Mihai Asiminicesei. Pe langa cei doi au mai fost prezenti la joc si consilierul primarului, Liviu Strachinariu.

AS Roma: Ungureanu – Asofronie, Nutu, Razlog, Burduja – Irimia, Padurariu, Suiu, Sauciuc, Carabus – Liuta. Rezerve: Vieriu, Podariu, Bardita, Corneanu. Accidentati: Bucatariu si Apatie. Antrenor: Daniel Schiopu