Sport

FC Botoșani și Farul au remizat, scor 0-0

Farul era la mâna ei înainte de startul partidei, iar campioana României avea nevoie de victorie pentru a nu aștepta celelalte rezultate. Totuși, triumful nu a venit pentru formația din Constanța, dar finalul a fost fericit.

FC Botoșani – Farul Constanța 0-0. Campioana a jucat în 10 oameni din minutul 77

Farul Constanța a început bine partida, însă a ratat o ocazie uriașă prin Louis Munteanu în minutul 19, care a șutat fix în portar dintr-o situație foarte bună.

La pauză s-a intrat cu scorul de 0-0, iar la două minute după revenirea de la cabine Farul a înscris prin Rivaldinho, însă reușita sa a fost anulată pentru că balonul ieșise în afara terenului înainte să fie centrat de Kiki.

În minutul 76, Farul a rămas în 10 oameni, după ce Grigoryan a văzut al doilea galben și a fost eliminat. Șase minute mai târziu, Botoșani a irosit o ocazie foarte mare prin Enzo Lopez.

În cele din urmă, campioana a rezistat fără să primească gol și s-a calificat în play-off, dar de pe poziția a șasea, deoarece Sepsi a câștigat partida de la Ploiești, 2-1 cu Petrolul.