Sport

FC Botoșani s-a impus în prima etapă a Ligii 1, 3-2 cu Chindia Târgoviște – FOTO

FC Botoșani s-a impus în prima etapă a Ligii 1, 3-2 cu Chindia, la capătul unui meci extrem de spectaculos.

Botoșani și Chindia au oferit unul dintre cele mai spectaculoase meciuri din această primă etapă. Partida a început abrupt, cu faultul lui Celea în careu asupra lui Sekou din minutul 2. Mailat a executat penalty-ul și a deschis scorul pentru Botoșani, primul gol din mandatul lui Mihai Teja, potrivit gsp.ro

Avantajul moldovenilor nu a durat mult, oaspeții egalând în minutul 13. Neguț a recuperat mingea din picioarele lui Șeroni, i-a pasat lui Șerban, iar mijlocașul Chindiei a șutat puternic de la marginea careului, fără șanse pentru Pap. Jocul a continuat să fie unul deschis, iar Botoșani a reușit să puncteze din nou.

Eduard Florescu (33) s-a înălțat de lângă Celea și a marcat din centrarea perfectă a lui Mateus. Târgoviștenii au acuzat șocul golului primit și au mai încasat încă o lovitură 2 minute mai târziu. Lansat excelent în adâncime, Mailat l-a driblat pe Căbuz și a marcat în poarta goală, majorând avantajul la 3-1.

Botoșani, victorie spectaculoasă cu Chindia

Elevii lui Adrian Mihalcea nu au cedat însă și au revenit în meci în debutul părții secunde, când fostul dinamovist Mihaiu a marcat cu un voleu spectaculos în vinclu. Aflați în căutarea egalării, oaspeții au rămas în inferioritate numerică după ce Căpușă (61) a fost eliminat în urma unui fault în postură de ultim apărător.

Avantajul numeric al Botoșaniului a durat doar 7 minute, Mateus fiind și el eliminat pentru cumulul de „galbene”. Niciuna dintre echipe nu a mai reușit să înscrie și meciul s-a terminat cu victoria celor de la Botoșani, scor 3-2.