Sport

FC Botoșani – FC Argeș 1-0

FC Botoșani a învins-o pe FC Argeș în etapa 3 a play-out-ului Ligii 1,  scor 1-0, cu un gol înscris de Sebastian Mailat în partea a doua.

Moldovenii au avut inițiativa în prima parte, au ținut mai mult de minge și au fost mai activi în atac, cu 6 șuturi expediate spre poarta lui Micle, dar le-a lipsit precizia, cu niciunul dintre șuturi cadrate. Cea mai mare șansă de gol a primei părți le-a aparținut chiar oaspeților, cu Calcan lovind bara în prelungirile reprizei.

Sebastian Mailat a scufundat-o pe FC Argeș

În partea a doua, golgheterul moldovenilor, Sebastian Mailat, a ieșit la rampă. Acesta a înscris în minutul 62 după incursiunea lui Dragu, care a depășit doi adversari și a pasat pe culoar pentru Mailat. Sebastian a preluat pe poziție viitoare cu stângul și a finalizat cu dreptul, șut năprasnic în plasa laterală!

Mailat a ajuns la 12 reușite în acest sezon de campionat și a adus 3 puncte prețioase echipei sale, care a urcat pe locul 3 în play-out, la numai 3 lungimi sub liderul FCU Craiova. FC Argeș rămâne penultima, pe loc direct retrogradabil, la 6 puncte de pozițiile sigure.