International

FABULOS! O echipa din Liga a IV-a, aproape de EUROPA LEAGUE! Joaca finala Cupei Ligii Angliei – VEZI VIDEO

Bradford City s-a calificat ieri în finala Cupei Ligii Angliei, după ce a trecut de Aston Villa în semifinale, 3-1 în tur şi 1-2 aseară.

La prima vedere nu pare nimic ieşit din comun, doar că fosta echipă a lui Dan Petrescu activează acum în a patra ligă din Anglia! Parcursul este unul senzaţional, Bradford reuşind să treacă de trei echipe din Premier League. Asta în condiţiile în care QPR, ultima clasată din primul eşalon, are numai 2 victorii în 23 de etape.

E pentru prima dată după 51 de ani cînd o echipă din a patra divizie ajunge în finală. Se întîmpla în 1962, la doar a doua ediţie, cînd Rochdale pierdea în ultimul act în faţa celor de la Norwich City.

Ieri seară, Aston Villa a început determinată meciul, deschizînd scorul în minutul 24 prin Benteke. După pauză însă, Hanson a reuşit să egaleze cu capul din 6 metri, refăcînd avantajul de două goluri la general. Weimann a readus speranţa în tabăra gazdelor în minutul 89, dar golul trei, care ar fi dus partida în prelungiri, n-a mai venit.

Noroc în finală?

A doua finalistă se va afla astăzi adversara din finală. În cea de-a doua semifinală se întîlnesc Swansea şi Chelsea. Campioana Europei a pierdut manşa tur cu 0-2 chiar pe teren propriu şi ar putea rata calificarea în ultimul act dacă nu întoarce rezultatul în această seară. Bradford City speră ca londonezii să se califice pentru că astfel ar avea şanse uriaşe să meargă în Europa League! Chiar dacă vor pierde finala, vor merge în Europa, asta în cazul în care Chelsea termină pe un loc de Champions League.